Pıtrak Gibi Çoğalan Reklam Ajansları

Ben Kocaeli’de ikamet ediyorum. Neredeyse her hafta bir ajansın daha varlığından haberim oluyor. Yaptıkları şunlar genelde;

  • Kartvizit
  • Broşür
  • Katalog
  • El ilanı
  • Promosyon Ürünleri
  • Kurumsal Kimlik (Kel alaka)
  • veeee Web Tasarım

Hepsi de web tasarımcıdır aynı zamanda. Ben Kocaeli’de İnternet programcılarından çoğunu tanıyorum. İş ilanlarına gelen başvurulara bakınca artık yeni adamların gelmediğini görüyorsunuz. Web programcısı pozisyonuna amatör futbolcu baş vuruyor.

Ama bunu Derince/İzmit için söylüyorum. Gebze ayrı bir memleket. Herhalde 10 tane adam var bunu yapan, bu onlarca ajansın işlerini onlar yapıyorlar.

Ne kadar kolay, promosyon katoloğunu al, müşteriye göster, eşantiyon kalem sipariş et, gelsin, teslim et, para al. Personeline maaş ödeme, sigortasını doğru yatırma vesaire. Girişimcilik iktisadi kalkınma için çok önemli bir kavramdır. Ama girişimcilik eline limon alıp pazara gitmek değildir. Ofis tutuyorlar, şirket açıyorlar. Nasıl bu paraları yatırmaya cesaret ediyorlar anlamıyorum. Ya da kim bunlara bu kaynağı sağlıyor?

Bir web tasarım şirketim olsun istemem. Hosting veya domain satmak da istemedim hiçbir zaman. İnternet projem varsa yaparım. Eğer artık işler evden yürümüyorsa, adam lazımsa o zaman kredi çekerim, yatırım yaparım. Ama bir dayanağım var. İşlerin gelişmeye başladığı bir projem var ve bunun meyvelerini toplayacağım ve devamlı sulayacağım.

Bir İnternet projesi yaratmak ve onu büyütmek, daha sonra projenin kendini ayakta tutabilecek gelir sağlaması en büyük isteğim. Ama bu demek değil adsense odaklı boş siteler açarım. Hayır, aksine insanların belirli ihtiyaçlarını karşılayan projeler yaparım.

Yakın zamanda sağlık sektöründeki projeme başlayacağım, bakalım neler olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.