İngilizce Sınav Teknikleri

Başlıktaki bir kitap ismi. Linki de burada;

https://www.pttkitap.com/kitap/ingilizce-sinav-teknikleri-akin-dil-egitim-merkezi-yayincilik-hizmetleri

 

Sınav taktikleri? Biz sınav olmak için mi öğrenim görüyoruz? Ben bu kitabı görünce bir an düşündüm biz ne yapıyoruz diye. Evet sınava çalışabilirsin ama bu ilgili konuyu öğrenme odaklı olmalı. Sonuçta yarın çalışırken seni sınav yapmayacaklar, uygulama isteyecekler.

Benim İngilizce kursunu bırakma nedenimdi bu ayrıca. Beni akademik İngilizce kursuna verdiler. 4 ay falan gramer öğrendik. Evet öğrendim, temeli aldım. Sonra fark ettim ki sınava girmeyecek tek öğrenci benim. Hepsi ya ÜDS ya da KPDS sınavına gireceklerdi. Bana “soru çözmek de İngilizceni geliştirir” dediler. Tamam dedim, 1-2 gün sonra soru çözüyorduk. Bir paragraf vardı ve oradaki anlatıma göre şıklar vardı. Hoca soruyu çözmeye şöyle başladı; bakın burada gelecek zaman var o yüzden a ve b şıklarını eledik. Bu ne ya? Paragrafın anlamına bakmadan soru çözme tekniği anlatıyor. Hemen dilekçemi verdim ve kurstan ayrıldım. Yarı ücreti de geri aldım. Çünkü bana taahhüt edilen şey verilmemişti.

Hayatımda ne ÖSS sınavına girdim ne de eski Fen, Anadolu Liseleri sınavlarına. Çalışmadım da onlar için. Sadece AÖF işletme okuyordum, onun sınavlarına giriyordum. İşletme, iktisada giriş, genel muhasebe, pazarlama, yönetim bilişim sistemleri gibi dersler vardı ilk sene. Hepsinden geçtim. Ders çalışmadım, öğrendim. Kitabı ders çalışmak için açmıyordum, bir şeyler öğrenmek için açıyordum. Ta ki 3. sınıfa kadar. İlgilenmediğim konularda dersler geldi. Mesela “maliyet muhasebesi”, “finansal yönetim” gibi. Bunları istesem de geçemezdim ve okulu bıraktım. Ben ders çalışmam, bir şeyler öğrenirim.

Bu kitabı günah kütüğü yapmak istemiyorum ama sınava çalışmayı bırakın sınav çalışmaya çalışma en kötüsü. İktisat, işletme fakültelerinde genç erkekler, kızlar dolu. Sorun eksi enflasyon ne gibi etkiler bırakır veya neyin göstergesidir diye. Fikirleri olmuyor genelde. Sadece gidip geliyorlar, öğrenci evi, seks, alkol, sadece vize ve final haftası çalışma bu kadar. Nasıl bu kadar kendilerine güveniyorlar anlam veremiyorum. Yarın öbür gün hayata atılacaksın. Diploma değil bilgi saygı görür. Bil ki saygı göresin. Bir işe başladığında okulun öğrettikleri varsa elinde sadece saygı görmezsin, istediğin ücreti alamazsın. Sonra çıkarsın televizyona üniversiteler işsiz diye bağrınırsın. Kimse kendisi için “üniversiteliler işsiz” demesin. Toplumun geneli için bunu söyleyebilirsiniz. Bu kadar boş geçmiş bir öğrenim döneminden sonra ne para ne de saygı görürsünüz. Ve sizin gibi yüz binler kapıda beklerken.

Sınav taktikleri olmaz. Olmamalı. Evet 1 birim üniversite ve 10 birim öğrenci varsa bir şekilde eleme yapmalısınız. He bunun için aklında bir şey var mı derseniz “yok” derim. Ama yanlışı da görmezden gelemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.