PHP Nedir?

phpEğer özellikle arama motorundan bu yazıya “php nedir” ifadesini aratarak geldiysen bir problem var demektir. Ya programlamayı bilmiyorsun ya da İnternet üzerinde hiç uygulama geliştirmedin. “PHP’de X nasıl yapılır?” deseydin anlardım. Fakat PHP’nin ne oduğunu merak ediyorsan İnternet dünyasına giriş yapıyorsun demektir. Bu yüzden öncelikle bazı soruları kendine sor biliyor musun? Aşağıda bu sorulardan bazılarını örnek verdim. En büyük sorunumuz teknik bilmemek, okumamak değil aslında. Neyi bilmediğimizi bilmiyoruz. Neyi bilmediğini bilmezsen nasıl öğrenebilirsin? Örneğin benim aklımda bir sürü şey var node.js, mongodb, PhoneGap, Yapay Zeka, Matematik, İstatistik vs… Bilmediğim o kadar çok şey var ki, okunacak o kadar makale, kitap var ki.

Bu demek değil sürekli okuyun, okuyun, okuyun. Aksine yapın, deneyin. Teknolojileri projeler yaparak öğrenin. Tabi savaşa çıkmak için öncelikle silah kullanmasını bilmeniz gerekir. Ama tek bir gerçek var bence “Öğrenme hiçbir zaman durmamalı”.

  • İnternet nedir?
  • HTML nedir?
  • CSS nedir?
  • Javascript nedir?
  • İstemci nedir? Sunucu nedir?
  • Bir internet sayfası görüntülenirken hangi aşamalardan geçiyor?

Bunları öğrenirken zaten taşlar yerine oturacaktır. “PHP nedir?” sorusunu yanıtlayacak değilim çünkü böyle bir sorunun kısa açıklaması yoktur. Bir programlama dili diyebilirler. Lakin ki ama öyle değildir.

Hayırlı İşler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.