Ofis mi Ev mi?

Ben de ilk zamanlarda evde çalışmayı üstünlük olarak görüyordum. Evdesin, annen yanında, yemeğin hazır, görece esnek saatlerde çalışabiliyorsun, 2 saat kestirebiliyorsun. Ama son 5 ay gibi bir süre içerisinde 3 iş yeri değiştirdim. Bu 5 ay boyunca yaptığım işi evde olsam 2 senede yapamazdım.

Bir kere koşullanma var. Ev çok rahattır ama mp3 dinlemek gibidir. Eskiden kasetleri ya sırayla dinlerdik ya da sarma işlemi yapardık. Genellikle de sırayla dinlerdik. Mp3 konforu sağlasa da bazı şeyleri götürüyor. Çok sevdiğiniz bir parça çalışıyor diyelim. Mp3 playerde ondan sonra rastgele çal dersiniz. Ama aynı sanatçının diğer bit güzel parçasını kaçırabilirsiniz.

Bir arkadaşımın yanında ofiste takılmaya başlayacağım. Maaş ya da sigorta amaçlı değil. Sadece takılacağım. Bana bir bilgisayar ve masa sağlayacak. Zaten başka neye ihtiyacımız var ki? Üstelik iki ayrı yazılımcı aynı ortamda daha üretken olur. İş yerinde olmak iş yapmayı tetikliyor. Ayrıca yazılımcı arkadaşlar da ilham ve motivasyon sağlıyorlar.

Ofiste sağlık projemi gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Tabi arada çıkarsa götürü usulü işler. Yalnızlık iyi değil. Beğendiğiniz bir programlama yaklaşımı öğrendiğinizde bunu çevrenizde paylaşıp, üzerinde konuşabileceğiniz insanlar olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.