Bir Fikrim Var

ideaEn basitinden en karmaşığına, en başarılısından en başarısızına kadar hayata geçen İnternet girişimleri bu cümle ile başlar. Evet, bir fikir vardır. Bu fikir “doğru” yada “yanlış” olarak etiketlenemez. Cürretkar olanlar “başarısız olur” diyebilirler. Ama hiçbir zaman denemeden göremezsiniz. “Bu tutmaz” diyen 3. kişilerin kafasında kim bilir kaç iş fikri var? Bence azdır. Öğrendikçe şüphe azalmaz, aksine artar.

Bir de kendimde gördüğüm bir durum var; “ben olsam kullanırdım” etiketli fikirleri öne çıkarıyorum. Önümüzdeki günlerde başlayacağım proje de böyle. Her insan farklıdır ama farklı olduğu kadar da aynıdır. İnsanları birbirinden ayıran nüanslardır. Mesela herkes acıkır, herkesin EGO mekanizması vardır, herkes başarılı olmak ister, herkesin seks hoşuna gider, herkes susar.

Benim hayatımın en dramatik anlarından biri ne kadar “aynı” olduğumu görmemdi. Beni özel yaptığını sandığım tüm düşünceler diğer insanlarda da vardı. Çocukluğumuz bile başka bir ildeki çocuk gibi geçmiş. Mesela karikatür karakteri Fırat. Elinde bozuk bir üçlü prizle gezer. Geçenlerde aynı sahneyi yeğenimi izlerken gördüm.

İhtiyaç karşılıyoruz. Çalışırken birinin ihtiyacını karşılıyoruz, mesela yemek yerken başka biri bizim ihtiyacımızı karşılıyor. Peki neden zenginler var? Bu benim alanım değil ama siz anladınız sanırım. Dilenciye para/sadaka verirken sadece onun ihtiyacını giderdiğinizi sanmayın. Aksine siz ondan daha fazla manevi ihtiyacınızı karşılıyorsunuz.

Ben fikirlere bakarken ihtiyaçlar gözünden bakıyorum. Kız/Erkek arkadaş bulma ihtiyacı, fikirlerini diğer insanlarla paylaşma ihtiyacı, bilgi alma ihtiyacı vs… Bu blogda bir iki yazımda da yazdığım gibi beni bu bakışa şu söz getirdi; “Eğer insanların ihtiyaçlarını karşılıyorsan aç kalmazsın”. Hiçi satamazsınız. Bunu ben İnternet sektöründe projeler bazında diyorum, yoksa bin bir yolla çabuk ama sabit olmayan gelir elde edebilirsiniz. Ama ben niye kendimi düzensiz ve haksız kazanca bağlayayım. İnsanlar bana para veriyorsa ben de onlara bir şeyler sunmalıyım.

Bir fikrin varsa arkadaşlarına bahset, geri bildirim al. Ama bu fikri aynı sektörden değil, farklı sektörlerde çalışan insanlara anlat. Çünkü onlar daha tarafsız bakacaklardır. Tabi mevcut girişim haberlerini ve satın almaları takip edin. Fikir elma gibi başımıza düşmez, belli bir birikim gerekir. Mesela Webrazzi.com’u takip edin. Sosyalmedya.co da olabilir.

Bir Fikrim Var” üzerine yorum

  1. Sosyal medya fikirlerin öne çıkması ve tartışılması açısından büyük fayda sağlıyor, geniş kitlelere danışabiliyorsunuz, kıymetini bilmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.