İnternet’in Günlük Hayata Etkileri

Fighting_2_LargeBu başlıkta bir çok makale, yazı yazıldı. İnternet öncelikle gençler arasında popüler oldu. Bu söylediğim İnternet’in büyük kitlelerce kullanılmaya başlaması sırasında gerçekleşti. IRC ve ICQ popüler iletişim araçlarıydı. İnsanların iletişim alışkanlıklarının değişmeye başladığı dönemlerdi. Sohbet ortamlarında organize edilen buluşmalar başlamıştı. Tabi çok flört başlamıştır bu şekilde ve nice evlilik gerçekleşmiştir bugüne kadar.

Yalnız eskiden İnternet’de insanlar daha anonimdi. Mesela mahlaslar “romantikDeniz12” gibi kelime oyunlarından oluşuyordu. Birine açıp küfür etmek küfürle karşılık buluyordu. Ama küfürle kalıyordu. Sonra insanlar birbirini tanımaya başladı. Mesela irc.supersonline.com. Belli kanallarda belli adamlar vardı ve bir şekilde bu kullanıcıya ulaşabilirdiniz. Aynı İnternet cafe’de oturup da küfürleşip kavga eden, bıçak çeken adamlar vardı.

Şimdiyse İnternet çok daha farklı. Bilgi çok, bilgiye erişim daha hızlı, ama aynı zamanda “çok bilgi” var. Milyarlarca İnternet sitesi var. İşin sosyal boyutu ise bugünün İnternet devlerini yarattı. Facebook, Twitter, Friendfeed vs… Mesela ben hayatımın aşkını MSN sayesinde tanıdım. O yüzden bende MSN’in yeri farklıdır.

Ama MSN ile Facebook çok farklı ortamlardı. Birinin yazılım, birinin İnternet sitesi olmasından bahsetmiyorum. Aynı şekilde Yonja’da öyle idi. Sizi tanıyanlardan çok yeni kişiler ile irtibat kuruyordunuz. Mesela ben dayımı hiç yonja’da görmedim. Ama özellikle Facebook, olabildiğini gerçek kişilerden oluşuyor. Arkadaşlarımız, arkadaşlarımızın arkadaşları, dayım, teyzem, abim hepsi oradalar. Yani içki içerken çektiğim bir fotoğrafı gidip kolayca Facebook’da paylaşamıyorum.

Bir diğer konu da ortak arkadaş meselesi. Gidip bir arkadaşınızın beğendiğiniz bir arkadaşını ekleyemiyorsunuz. Çünkü arada ortak arkadaş var. Hoşlandığınız bayan kullanıcı ortak arkadaşınızı görecek ve ona “bu kim?” diye soracaktır. Yani burada onu da mağdur ediyor olabilirsiniz.

Benim bu yazıyı yazma sebebim 2 gün önce yüklediğim bir fotoğrafın gerçek hayatta yaralamaya varan bir kavgaya neden olması. Olay da şu; arkadaşımın resminde olan diğer kişileri umursamadan diğer bir arkadaşım(Ortak değil) alaycı sözler yazmış. Buna tepki gösteren diğer arkadaşım da yazmış. Küfürleşmeler, telefonların verilmesi, olayın kavgaya neden olmasına sebep oldu.

Bu problem arkadaşı listeden sildim. Belki yarın “beni neden sildin?” dediğinde cevabım “bir kavgaya sebebiyet verdim, daha fazla olsun istemiyorum” olacak. Bu ne kadar kötü bir durum böyle. Resim yorumlarında küfürleşmek, birbirine laf atmak. Çocukça.

Demem o ki İnternet artık o kadar sanal değil. Somut sonuçları olan bir mecra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.