Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeli?

Bu sitenin konusu olmasa da bu sektörde ekmek teknemiz bilgisayarlarımız. O yüzden “bilgisayar toplarken nelere dikkat etmemiz gerekir?” sorusuna tecrübelerimle cevap vereyim. Ben donanımcı, veya teknik servis hiç olmadım. “Donanımcı” da garip bir kavram ama neyse…

Monitör:
En son parçaya taktın diyebilirsiniz ama ben öncelikle monitöre para veririm. Şu anda IPS LED 23″ wide screen AOC marka bir monitör kullanıyorum. Kesinlikle ister İnternet üzerinde bir araştırma yapıyor, isterse Photoshop’da web sitesi tasarlıyor olun, geniş ve büyük bir monitör bir çok yönden kolaylık sağlayacaktır. Üstelik eğlence amaçlı, film izlemek, oyun oynamak gibi işlerinizi de rahatlıkla görür. Mesela Microsoft Office 2013’de iki sayfayı aynı anda düzenlemek harika bir deneyim. Üstelik ekranı iki uygulama için bölebilir ve çoklu monitör imkanını simule edersiniz.

Sözün özü büyük monitör iyidir. Tabi bunun dışında desteklediği çözünürlük, kontrastı, ekran tipi diğer dikkat edilecek noktalardan. LED monitörler daha az güç tüketirler. IPS LED monitörler daha canlı ve doğru renkler sunar.

Klavye & Mouse :
Programcılar, tasarımcılar, veri girişi yapanlar, oyun oynayanlar vs… Hangi ihtiyaç olursa olsun benim ilk baktığım şeylerden biri klavye ve fare. Bilgisayarla en çok temas kurduğunuz şeyler; klavye ve fare.

Kimileri tuş basım direnci az olan klavyeler alırlar. Gerçekten bunlara alışınca hızlı yazıyorsunuz. Yani yumuşak dokunuşların bile hissedildiği klavyeleri diyorum. Mesela iMac veya Macbook klavyeleri ya da a4 Tech’in 20 TL’lik klavyeleri…

Kimileri de “bastığımı hissedeceğim”, derler. Özelliklerde bankalarda sesli ve çok aralıklı modeller tercih edilir. Çünkü öyle bir durumda yazı yazmıyorsunuz. Bir hesaba para aktarıyorsunuz veya kredi kullandırıyorsunuz vs… Bir “0” (Sıfır) neleri değiştirir tahmin edebilirsiniz.

Ben 0rta seviye basma kuvveti destekleyen klavyeleri tercih ediyorum. Microsoft’un birçok klavyesi bu şekildedir. Ne çok ses çıkarır, ne de çok hassastır.

Klavye ve fare kablosuz olmalı artık. Kablolardan bıktık artık. Tabi oyun oynayanlar için durum farklı. Usta bilgisayar oyuncuları kablolu klavye ve fare kullanırlar. Her zaman kablolu daha kesindir. Onun dışında kablo kirliliğini azaltmak için kablosuz alın.

Fare seçimi de öznel bir konu. Büyük fareler var, küçük fareler var. Bunların DPI değerleri artıkça hassasiyeti de fiyatı da o kadar artar. Üstelik artık fareler yarımcı butonlar, döner teker gibi ekstra özelliklerle geliyordur. Kullanılıp tecrübe edilmesi gerekir.

Kulaklık & Ses Kartı :
Burası benim blogum. Kendime göre sıralıyorum parçaları, aslında bunun tam tersi yapılır. Benim için çok önemli 2 parça. Kulaklığım ve ona güç veren ses kartım. Kulaklığım Creative  Sigma Tactic 3D, ses kartım Creative Fatal1ty Professional. İkisi de oyun odaklı ama müzik konusunda da, filmlerde de güzel sonuçlar veriyorlar. Ben müziksiz çalışamıyorum. Rock – Metal dinlerken de kimseyi rahatsız etmeden sesi açmak istiyorum.

Müzik seçimine de girelim. Ben her müziği dinliyorum, oradan oraya gidiyor duygular. Ben o yüzden Elektronik & Trance müzik tavsiye ediyorum. Özellikle hızlı tempolu ve durağan parçalar. Dum tıs dum tıs. Dikkat çekmesin.

Ayrıca benim kullandığım ses kartı kendi üzerinde bir işlemci içeriyor. Bu demek oluyor ki bilgisayar sesi işlerken CPU değil, ses kartı üzerindeki işlemciyi kullanıyor. Bu işlemciye binen yükü de azaltacaktır.

Depolama
Artık bilgisayar bileşenlerine geçelim. Bilgisayar parçaları sürekli bir gelişim içerisinde. İşlemcilerde frekans artırma pek tercih edilmiyor. Çünkü çok daha güç harcıyor ve fazlasıyla ısınıyorlar, kararlı çalışmasını engelleyebiliyor bu unsurlar. Bunun yerinde İşlemci üzerindeki hızlı erişimli bellek bölümlerinin kapasiteleri artırılıyor, çekirdek sayısı artırılıyor vs..

İşlemciler süper, ana bellekler artık çok daha fazla veri depolayabiliyor ve erişimleri oldukça hızlı.  300 TL fazla para arttı diyelim sistem toplama sonunda bunu hangi parçaya yatırırdınız? Benim fikrimi söyleyeyim; İlk önce anakart (nedenine değineceğim), daha sonra SSD. Bu kadar artan teknolojide şuan kullandığımız harddiskler hala 5 sene önceki gibi. 7200 RPM dönüş hızları ve hız kapasiteleri belli. Yani şuan çoğu bilgisayara bakın, en darboğaz HDD olarak görülür.  Şuan kullandığımız HDD’ler depolama için uygundur ama çalışan programların, işletim sisteminin çalışması için uygun değildir, yavaştır. Tam rakam veremiyorum ama standart bir HDD 100 MB/Sn gibi hızlara çıkabiliyor. Normal bir SSD Sata3 arabirimi ile 500 Mb/Sn gibi hızlara ulaşıyor. Yani bir SSD edinmeniz şunları size sunar;

  • Bilgisayar daha hızlı açılır.
  • Bilgisayar daha hızlı kapanır.
  • Programlar hızlı açılır.
  • Oyunlar çabuk yüklenir.
  • İşletim sistemi daha stabil ve hızlı çalışır.

Tabi ki SDD’lerde kapasite ve fiyat sorunu vardır. Şuan normal bir 128 GB SSD almak isteseniz 250TL – 350TL arası bir rakamı gözden çıkarmalısınız. 60 GB veya 90 GB modelleri unutun zaten, işletim sistemi ve sık kullandığınız programlar için yer lazım. Sık oynadığınız bir oyunu da SSD’ye kurabilirsiniz. Ama nadir kullanılan dosyalar, oyunlar, programlar içn HDD tercih edin.

Ana Bellek
Ana bellek bildiğiniz RAM’dir. Güncel işletim sistemleri için en az 2GB kapasiteye ihtiyacınız olur. Ama tavsiye edilen 4-6 GB kadardır. Tabi büyük dosyalar ile uğraşıyorsanız, mesela bir tabelanın PSD formatı çok büyük yer kaplayacaktır. Bu gibi iş yapanlar için 16 GB idealdir.

Bir de şu konuya değinelim; RAM miktarı artıkça bilgisayar hızlanmaz. Eğer eksikliği varsa problem çıkarır. Tabi işletim sistemleri bol RAM gördüklerinde sık kullandığınız programları hızlı erişim için ana bellekte tutabilirler. Ama 2 GB RAM’i 16 GB’a çıkardığınızda bilgisayar 8 kat hızlanmaz.

Bir de tip ve frekans sorunu var. RAM tipiniz anakartınızın desteklediği tipte ve frekans aralığında  olmalıdır. Örneğin DDR2 destekleyen anakart’a DDR3 RAM takamazsınız. DDR2 800 Mhz frekansa kadar çalışabilen bir anakarta DDR2 1200 Mhz RAM takamazsınız. Ama anakartınız destekliyorsa 1200 Mhz RAM’in yanına 800 Mhz RAM takabilirsiniz. Bunu yaptığınızda 1200 Mhz frekansında çalışan RAM 800 Mhz seviyesine düşer. Çünkü 800 Mhz çalışan bellek 1200 Mhz e yükselemez. Çok üzerinde durulacak bir konu değil.

Anakart
Gelelim en kritik parçaya. Evet! İşlemciden daha kritik bir parçadır. Şimdi ben işlemcimi yükseltmek istiyorum, hmm i5 iyi gider. Ama dur! Anakartım Core 2 Dual Core ve Core 2 Quad işlemcileri destekliyor. Anakartı değiştirmem lazım bunun için. Tamam anakartı değiştirdim, yeni anakartım i5 işlemci desteği sunuyor ve DDR3 2000 Mhz kadar ana bellek destekliyor. Ama bendeki RAM’ler DDR2. Evet eski RAM’lerinizi kullanamıyorsunuz. Yani bilgisayarda birçok çevre birimini ve parçayı değiştirebilirsiniz ama anakart en son değişecek olandır.

Mesela benim anakartım aldığım zamanda 100$ fazla vermediğim için Sata2 destekli. Bu yüzden SSD’im 3 Gbps hızında veri alışverişi yapabiliyor. Sata3 ise bunun iki katını sunuyor. USB 3.0 desteğim yok. Keşke geriye dönebilsem dedirten parçalardan. Bu yüzden anakarta giden paraya acımayın, diğer parçaları daha sonra rahat yükseltirsiniz ama anakart baki kalır.

Bu yüzden güncel ve özellikle yakın gelecekte yaygınlaşacak teknolojileri & arabirimleri destekleyen modeller seçin.

Kasa ve Güç Kaynağı
Bir önemli nokta daha. Burayı kısa keseceğim. Kasanız gerekli donanımı sorunsuz yerleştirmenize olanak veren, fanları kasa içerisinde olabildiğince serin bir ortam yaratan bir kasa alın. Ucuza kesinlikle kaçmayın.

Güç kaynağı elektrik sorunlarını da kapsadığından söyleyeceğim tek şey sisteminiz için sağlıklı ve yeterli güç sağlayan bir PSU edinin. Hatta sistemin istediğinden daha fazla güç üreten bir PSU alın ki daha sonra parça eklediğinizde veya değiştirdiğinizde (Özellikle Ekran kartı ve İşlemci) yeterli gücü sağlayabilsin.

İşlemci:
Çok kolaya kaçacağım. Şuan kendim de sistem topluyor olsam forumlara gider bakardım ama ben bilgisayarın performansının bir takım oyunu olduğunu biliyorum. 90$’lık bir işlemci ile 500$’lık işlemci arasında pek çok fark vardır ama siz bu farkları kullanıyor musunuz? Mesela video düzenleme yapıyor musunuz? Büyük ses dosyalarının biçimini değiştirecek misiniz?

AMD ya da Intel olacak sonuçta. Benim tavsiyem ne çok yüksek ne de çok düşük bir işlemci. Mesela Intel tarafında i5 işlemciler AMD Fx serisi işlemciler işinizi görür. Oyun performansında da etkilidir işlemciler. Ama ekran kartına daha fazla iş düşer. En hızlı işlemciye sahip olmanız ekran kartınızın düşük özellikli bir kart olmasına rağmen oyunları tam kalite oynayabileceğiniz anlamına gelmez.

Ekran Kartı & Grafik Hızlandırıcılar :
Ekran kartları bilindiği üzere gösterilmek istenen verinin monitöre iletilmesi ile ilgilenir. Oyun oynayanlar için en önemli bilgisayar bileşenidir. Bunun dışında 3d modelleme yapan kullanıcılar grafik hızlandırıcı kullanabilirler. Bu bileşen içerisinde grafik oluşturmada kullanılan komutları işleten bir işlemci barındırır. Grafik hızlandırıcılar profesyonel kullanıcılar için olduğundan ve/veya maliyetinden ekran kartlarına göre daha pahalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.