Arama Kutusu Fobisi

İşin mutfak kısmında bulunan bende bulunan fobidir. Google, Yandex, Bing gibi arama motorları dışında küçük ve orta çaplı sitelerdeki arama kutucukları bu fobiye konu oluyor. İşin arka planını biliyorum. Arama çok meşakkatli bir iş. Kaynak çok tüketir, kullanıcılardan çok farklı arama ifadeleri gelir, eşleştirirken Türkçe karakter veya halk dili ve formal dil alanındaki farklar sorun yaratır.

Ben çoğunlukla son çare olarak arama kutusuna başvuruyorum. Çoğu kullanıcı da bunu benimsemiş durumda. Menüler arasında gezinmek, arama yapmaktan daha az kafa karıştırıcıdır. Eğer Google’da değilseniz.

Bir web sitesinde arama kutusu çok kullanılıyorsa o sitenin navigasyonunda veya bilgi mimarisinde eksikler vardır. Tabi bazı siteler var ki; arama yapmadan sonuca ulaşmanız imkansız gibi bir şey. Zaten bu tür içeriğe sahip siteler arama motorlarını bilinçli olarak geliştiriyorlar. Kullanıcı sitede aradığını bulamamış, zaten memnun değil, sonra aramayı deniyor ama yine hüsran. Kullanıcı deneyimi yerle bir oldu.

Ben de basit bir sitede haberler içinde arama yaparken baslik like ‘%kelime%’ OR aciklama like ‘%kelime%’ şeklinde bir sorgu uygularım. Bu size başlıkta veya içerikte kelimenin geçtiğini gösterir ama sizin ilgilendiğiniz konu ile ne kadar alakalıdır bilinmez.

Normalde aranan ifadenin başlıkta yer alması önemi artırır, haber metni içerisinde kaç kere geçiyorsa yine önemi artırır. Güncelliğe bakılabilir, daha yeni sonuçlar sunulabilir. Normalde bunu MySQL’de Full Text Search kısmen karşılıyor. Size benzerlik skoru veriyor. İster belli skorun altındakileri göstermeyin, ister kayıtları skora göre azalan şekilde sıralayın.

Google bile insanların İnternet’deki arama ihtiyacının %2-%3 kadarını karşıladıklarını düşünüyorlar. Veri çığ gibi artıyor. Bloglar, tweetler, yorumlar vs.. vs… Her bün binlerce web sitesi açılıyor, haber sitelerine onlarca haber yükleniyor. Bunların hepsi “veri”. Bilgi ise bu verinin işlenmiş halidir. Yani biri “kız msni” yazdığında siz ona “bütün kızlar toplandık” parçasının sayfasına götürüyorsa burada bir yanlışlık var demektir. Arama önemlidir.

Arama Kutusu Fobisi” üzerine 2 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.