İş Arkadaşlarını Yönetmek

Hepimiz yazılımcı, tasarımcı, satış elemanları ile çalışıyoruz. Herkesin görevi oluyor. Ama her zaman da bir ilişki söz konusu. Pazarlamacı sitenin bitip bitmediğini sorar, diğer programcı arkadaş yeni bir upload scripti ile gelir. Yani “Ben kendi halimde takılırım” diye bir olay söz konusu değil.

Tabi bu iş ortamında stres de eklenince bazen sinirler gerilebiliyor. Çok genel olacak ama iyi niyetli olmak hiçbir zaman kaybettirmez. Aksine öfke, kıskançlık, kuyu kazma insanı yıkıma götürür. Ben o kadar yazılımcı, tasarımcı ile beraber çalıştım. Özellikle yazılımcılarda “çirkef” diyebileceğim bir adama rastlamadım. Mesela ben çoğuna uyum sağlıyorum.

Karşı tarafın eksik bilgisini, hatalarını yüze vurmak çok ters teper. Tabi bu söylememek değildir. İyi niyetle söylendiğinde işe yarıyor. Bu en çok teknoloji tercihlerinde su yüzüne çıkıyor. ASP mi PHP mi, tablo tasarımı mı yoksa w3c standartlarını mı takip edelim gibi şeyler. Bunların kesin cevapları yok. İçinizden “tablo ile web site kodlaması kaldı mı” diyebilirsiniz. Ama tahmin edebileceğiniz gibi css ile sayfa yerleşimini kontrol etmek belli bir öğrenim ve bolca deneme gerektiriyor. Acil paraya ihtiyacınız var ve web sitesi işi aldıysanız tablolarla da yapabilirsiniz. Çünkü uygun zamanda yanlış doğru olabilir.

Bir de yemek araları, çay molaları çok önemli. İnsanların özel yaşamlarından bir şeyler paylaştıkları ortam oluşuyor. Birisi okulunu anlatır, diğeri evlilik planlarını. İnsan ön yargılıdır. Biraz kibar konuşsun “öfff amma trip atıyor hee” denebilir. Ama yemekte bakarsınız normale döner, muhabbeti güzeldir.

Doğru kadını bulmak gibi. Doğru kadını aramak için öncelikle doğru erkek olmanız gerekir değil mi? İş arkadaşlarına da iyi niyetle yaklaşmalısın ki sen de samimiyet ve iyi niyet bekleyesin.

İş Arkadaşlarını Yönetmek” üzerine 2 yorumlar

  1. Bahsetmek istediğin asıl meseleyi anlamadım, belki mesele bile yoktur :p Ama söylemek istediğim bir şey var: ASP(eyespi) kaldı mı hala? Bari PHP vs ASP.NET olsun, veya PHP vs JAVA, PHP vs PYTHON vb. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.