Garanti Bankası ve Şifre Problemi

Garanti Bankası
Garanti Bankası

Aslında teoride hiç yaşamadığım bir problem bu. Zaten hala aynı halde durmasının sebebi de bu zannedersem. Şöyle ki; garanti benden kullanıcı şifresi istiyor. Ben de metin kutusuna  tıklayıp “osman7899” olan her zamanki şifremi tuşluyorum. Ama Garanti Bankası bu metin kutusunu 8 karakter girilebilecek şekilde sınırlamış.

Ee ne var bunda diyebilirsiniz. Çok şey var. Ben yukarıdaki şifreyi “osman7899” olarak giriyorum ama “osman789” olarak kayıt ediliyor. Herhangi bir uyarı da yok. Ben şifremi bildiğimi zannediyorum sadece. Şifre belirleme ve değiştirme bölümlerinde aynı mantık olduğu için bir problem yaşamıyorsunuz. Hep fazla giriyorsunuz ama asıl şifrenizi bilmiyorsunuz. Yazın mesela “gokhan456789123” hata vermiyor. Metin kutusundaki yıldızları da sayacak halimiz yok? Hata.

 

 

Garanti Bankası ve Şifre Problemi” üzerine 6 yorumlar

 1. Şifre uzunluğu ve kısalığı ile ilgili, içerebileceği sembollerle ilgili kurallar şifre belirleme esnasında kullanıcıya iletilmelidir. Şifreyi yazdıktan sonra “hayır bu olmaz” gibi de değil, henüz yazmadan önce kurallar belirtilmelidir ki kişi yazmadan önce uygun şifre düşünsün.

  Ama en güzeli, en az sınırlandırmadır. Minimum şifre uzunluğu gerekli fakat maksimumu çok gerekli değil genellikle, 15 karakter yerie 50 karakter yapmak birçok kişiyi tatmin edecektir. İçinde ünlem veya soru işareti bulunamaz gibi kurallar da gereksiz.

  Ama bazı sistemler için özel durumlar olabilir.

 2. merhaba

  burda temel hedeflenen akılda kalıcı durum yaratmak için sınırlama yapılmamıştır.

  bazı şifreler uzun olabilir ama sınırlama yapsa şifrelik durumu kalmaz diye düşünüyorum.

  bence garanti bankası bu uygulamada mantıklı düşünmüştür.

 3. Yücel, aksine sınırlama yapılmış. Hem sen eski şifren 8 karakter değilse yeni bir şifre belirlemek ve hatırlamak durumundasın. Anladığının tam aksi söz konusu burada.

 4. selam Gökhan

  bazen bakarız gördüğümüzü sanırız ama anladığımız aslında öyle olması gerektiğini düşündüğümüz içindir.

  işte tüm mesele bir şeyi okuduğumuzu sanıp hemen ona yorum yapma gereği duyduğumuz aman yanlış düşünüp doğru yaptığımızı sanmamıza neden oluyor.

  işte tam bu noktada kendi kendimize soru soralım farklı bakış açılarıyla.

  her yanlış bir doğru getirir. bir doğru bir yanlışı götürür.

  garanti bankası burda kullanıcılara uyarıda bulunmayıp yanlışı başta yapmalarına yol açıyor.

  böylelikle acaba bir yılda kaç milyon saatimizi çalıyor hiç düşündünüz mü?

 5. Garanti Bankası’na ilettiğim için bana gelen teşekkür yazısı;

  Sayın GÖKHAN ÇANCILAR,

  Haklı Müşteri Hattı formumuzu kullanarak 33496161 numaralı mesajınızı bize ulaştırdığınız ve hizmetlerimiz konusuyla ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  Görüşlerinizin, ürün geliştirme çalışmalarımızda çok yararlı ipuçları sunduğunu belirtir, yeni fikirlerinizi her zaman bize iletmenizi dileriz.

  Saygılarımızla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.