Kitap : Yalnızca Eğlenmek İçin

Henüz bitirdiğim. 2005 yılınında yayınlanmış, Linus Torvalds ve Linux’un gelişimini anlatan kitap. Kitabın tanıtım resmi ve kapağı aşağıda;

index

Linus Torvalds çocukluğundan beri bilgisayarlarla oyalanmış, Helsinki’de dar bir grup içinde tanınan, şu can sıkıcı teknoloji takıntılılardan birisiydi. Sonra öncülük edecek bir işletim sistemi yazdı ve bunu Internet aracılığıyla bedelsiz olarak dağıttı. Torvalds bugün uluslararası bir halk kahramanı. Ve onun tarafından yaratılan LINUX, 12 milyonu aşkın insanın yanı sıra IBM gibi şirketlerce de kullanılıyor.
Şimdi Torvalds, insanların inanç değiştirmesine neden olan yazılımınıntarihine e-posta hızına ulaşan bir anlatımla verirken, bir taraftan da bir dahinin kıvrak zekasını içtenlikle ortaya vuruyor. Sonuç: Değerlerimize meydan okuyan ve dünyamızı değiştirebilecek devrimci vizyona sahip bir adamın insanı düşünmeye yönelten eğlenceli hikayesi.

Öncelikle kitap Linux öğretmiyor. İşletim sistemi tasarlamayı da öğretmiyor. Sadece teknik bilgisi olanlar bazı  olayları daha iyi kavrar o kadar. En önemlisi bu kitap açık kaynak kodun, özgür yazılım geliştirmenin felsefesini çok güzel anlatıyor. Kendisini de çok güzel anlatıyor. Ben kendime yakın bulmadım tarzını ama yine de sevdim. Ben mühendis kafalı insanları sevmem.

Kitap ne biyografi, ne teknik ne de felsefi bir kitap. Ama bu üçünün karışımı. Felsefe yanı daha ağır basıyor. Okuyun derim.

 

 

Kitap : Yalnızca Eğlenmek İçin” üzerine yorum

  1. Biyografi kısmını atlamak isteyenler kitabın son kısmındaki başlıklara bakabilirler. Açık kaynak neden aklın yolu gibi başlıklarda çok az biyografik içerik bulunuyor.

    Ben kitabı genel olarak sevdim. Ne biyografi, ne yazılım veya açık kaynak felsefe ne de teknik bir kitap. Dediğin gibi karışımı içeriyor. Sevdiğim şeylerden biri Linus’un, anladığım kadarıyla, kimseye yaranmak için bir şeyler yapmamış olması, dürüst olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.