İnternet’in Cezalandırma İşlevi

Cezalandırma
Cezalandırma

Eskiden, yani İnternet daha yokken insanlar satın aldıkları ürün/hizmet yorumlarını ağızdan ağza yaparlardı. Referans kişiler olur ve bunlara danışılırdı. Ama bu bilgiler kolektif değillerdi, yani öznel fikirler veya deneyimlerdi.

İnternet’in en önemli yanı kolektif olmasıdır. İşbirliğine, örgütlenmeye çok açıktır. Eskiden sizin aldığınız SONY televizyon bozulsa ve garanti ve iade işlemleri gerçekleşmese kısıtlı bir çevreye söylerdiniz. Sonuçta sokaklara çıkıp propaganda yapacak değilsiniz. Üstelik sizinle aynı sorunu yaşamamış kişiler ürünü önerebilecek, sizin kısıtlı etkiniz daha da düşecektir.

Oysa İnternet gibi insanları buluşturan teknolojiler bu kuralları yıktılar. Artık Garanti Bankası bir müşterisinin şikayet vardaki yorumuna cevap vermekte hatta sorununu çözmektedir. Bir ürün hakkında yapılan arama size üründen koşarak kaçmanızı sağlayacak blog postları gösterebilir.  Üstelik çeşitli mecralarda farklı kişilerin aynı şikayetlerini gördüğünüzde gerçekten ikna olursunuz.

Örneğin bir doktorsunuz ve devlet hastanesinde hizmet veriyorsunuz, muayeneler sırasında bir kişiyi odadan dışarı köpek kovar gibi def ettiniz. Ona gidip bankodan sıra alman gerekiyor yerine “çık dışarı, çabuk” dediniz. Bu benim yaşadığım bir deneyim. Ben tavsiye sitelerine girip doktorla olan yorumumu yaptım. Kesinlikle yıkıcı bir yorum değildi. Bilgi ve tecrübesine de kesinlikle dil uzatmadım ki bu benim altından kalkabileceğim bir iş değil. Ben sadece doktor-hasta iletişiminde çok kötü, hatta agresif olduğunu söyledim.

Ve benim ağzımı burada kimse kapatamaz. Kötü bir deneyimim varsa yazarım. Buna sonuna kadar hakkım var. Bu doktor aynı hareketleri yaptıkça Google Suggest bile edebilir. Aranan “Doktor Ali Veli” olsun “Doktor Ali Veli çok kaba” diye suggest çıksın. Bu sizi bitirebilir. Aynı zamanda eğer iyi bir doktorsanız sizi göklere de çıkarabilir.

Evrimin cezası nasıl ölüm, hediyesi üreme ise İnternet de bu şekilde içeriğini geliştirir. Firmalar kapanır, firmalar açılır. Doktorlar hasta patlaması yaşar veya kimse dini düşünceleri yüzünden “x grubu”nu dinlemez.

Kolektif düşünce her zaman doğruyu söylemeyebilir. Böyle bir amacı da yoktur, kontrolsüzdür. Ama kolektif düşünce başvurulabilecek en sağlam kaynaktır. Youtube kaç sanatçıyı ünlü yapmıştır dünyada belli değil.

İnternet’in Cezalandırma İşlevi” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.