Her İş Yapış Kazanç İçin midir?

MerakBugün sabah işe giderken bir taksici gördüm. Arabası temizdi ve kuruydu ama üşenmeden almış sabah sabah fırçayı jantları siliyor. Jantların pis olması veya taksinin üzerine kuş sıçmış olması ona olumsuz olarak  yansır mı? Yoksa arabanın temiz olması daha çok mu müşteri getiriyor? Bilemiyorum.

Küçük esnaf da böyledir. Kendim de esnaflık yaptım. Dükkanın önünü süpürürdük, sonuçta kaldırımdı ama patron süpürülmesini isterdi. Tabak, kaşık, tencere satan esnafların elinden toz alıcı düşmez.  Bütün gün toz alır. O olmadı dükkanın önünü ıslar kapağı delikli kola şişesi  ile.

Yılbaşında kahvede elimde ajanda gören 4-5 kişi fazla olup olmadığını sordu. Bu adamları tanıyorum. Küçük boy kareli bir defter verin 3 sayfa doldurmaz ama ajanda istiyorlar sanki günlerini planlı yaşıyorlarmış gibi.

Mesela ben iş olmadığı zamanlar App Store’dan uygulara bakarım, en önemlisi kitaplarımı okurum. Yani iş yerinde kahve, yemek, ufak aralar, telefon görüşmeleri derken işin azımsanamayacak kısmı “biraz” farazidir. Hiç iş olmasın gider kafeye oturup RSS
beslemelerimi okurum, yönetici panelini geliştiririm veya görsel malzeme bulmak için siteleri dolaşırım.

Çok mu meşgulüz de bunlar rahatlama mı yoksa işimiz yok diye mi bunları yapıyoruz? Bence her ikisi de geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.