Bir İnternet Sitesi Bazen Sadece Bir İnternet Sitesidir

Sigmund Freud
Sigmund Freud

Sanırım Sigmund Freud adını birkaç kez bile olsa duymuşsunuzdur. Modern dönemin en aykırı düşüncelerine sahip bir nörolog ve psikanaliz’in babası. En azından şunlar tanıdık gelebilir; “oedipus kompleksi”,” fallik dönem”, “anal dönem”, Totem ve Tabu kitabı.. Her neyse bu amcamız zamanında ruh sağlığı ile de ilgileniyordu. Jung, Adler ve Freud psikiyatrinin gelişmesine çok yardımcı olmuşlardır. Bu bilgiler sadece genel kültür olsun diye 🙂

Freud amcamız rüyaları yorumlarmış mesela rüyasında çok büyük dağlar gören bir kadına gerekli cinsel tatmini alamadığı için, özlemindeki penisin bu dağlarla bilinçaltından ortaya çıktığını söyler. Sonra bir erkeğin ilk aşkı annesidir der. Ona cinsel istek duyar der. Ama babanın otoritesini yenemeyince babaya teslim olur. Babalarımıza duyduğumuz adaletsiz saygının sebebi bu olabilir bence.

Şimdi konuya gelelim; Freud çok puro içermiş. Zaten ölüm nedeni de gırtlak kanseridir. Çevresindekiler ve çalışma arkadaşları Freud’a “peki senin içtiğin bu puronun bilinç altında ne gibi bir kökeni var” demişler ve Freud meşhur sözü söylemiştir; “bir puro bazen sadece bir purodur.

Bu öne sürdüğü tüm fikirlerin karşısında bir sözdü. Aynı şekilde bir İnternet sitesi de bazen sadece bir web sitesidir. Güzel olmak zorunda değildir, çok ciddi mühendislik çalışmalarına gerek yoktur. Yaparsınız, biter. Tutup hazır mutfak işi yapan ufak bir firma için kullanıcı testleri yapmaya hiç gerek yoktur.

Bir site bazen sadece bir sitedir.

Bir İnternet Sitesi Bazen Sadece Bir İnternet Sitesidir” üzerine 2 yorumlar

  1. Bence yazılarının altında en fazla 300 – 400 harf olabilecek tl;dr paragrafları eklemelisin. Belki detayları bilen, sadece özlü sözü almak isteyenler olabilir. Yani yazının asıl iddiasını orada söylemelisin, ilgi çekerse devamı okunur.

    Yazıya gelince, zaten asıl mesele “bazen”in ne zaman olduğunu bilebilmek diye düşünüyorum. Aslında bu biraz da ölçülü olma konusu gibi. Doğru olduğunu düşündüğüm “Ölçüsü olmayan her şey zararlıdır, erdemin bile” gibi söz var. Neye ne kadarlık ne yapılacağı iyi ile kötüyü ayırıyor olabilir.

    Mesela çalıştığım şirketin bot ürünü bazı bankaların içinde kapalı yani intranette kullanılıyor. Uygulama içinde hiçbir kritik bilgi yok. Mesela “x kart ile y yerden alışveriş yapılabilir mi?” gibi içerikler var. Fakat BT ekibinden bazıları bu uygulamya sanki para transferi ve hesapları yöneten bir uygulamaymış gibi yaklaşabiliyor. Güvenliği riske göre almıyorlar.

    Ölçüsüzlüğü ortadan kaldıracak ilk hareket ölçmek olacaktır. İlk ölçüm ise beklentinin büyüklüğünün ölçülmesidir. Bir web sitesi veya bir nesneden ne bekliyorsun?, ilk soru bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.