Kurumsal Kimlik ve Kurumsallaşma

TDK Güncel Türkçe Sözlüğ’e göre kurumsalın tanımı şöyle

1)  (sıfat) Kurumla ilgili
2)  Değişik birim ve fonksiyonlarıyla bir kurumun niteliklerine tam anlamıyla sahip olan

Birinci tanımı kanıksamak çok kolay. Elle tutulur bir şeyi ifade ediyor.  Bundan 3-4 sene önce web 2.0 dalgası nasıl kendini parlak ve yansıyan butonlar, gradyenler olaraak algılandıysa “kurumsallık” da böyle yanlış algılanıyor.

Benim konu ettiğim küçük ve orta boylu işletmeler (KOBİ). Çevremde kurumsal kimlik çalışması yaptığını iddia eden insanlar var. Onlar için kurumsallık logo hazırlama, katalog/buroşür bastırma, İnternet sitesi hazırlatma gibi işlerden oluşuyor. Gerçekte bu kavram çok derin noktaları işaret eder. Firmanın logosunu çizip kurumsal kimlik vermek de ne demek?

Şirket Çalışanları
Şirket Çalışanları

Formal tanımlar beni ilgilendirmiyor fakat bana göre kurumsallık firmanın bir “kurum” gibi davranması, personelinden patronuna herkesin bu anlayışı benimsemesidir. Telefonu güzel sesli bir bayanın açması, yıl başlarında ajanda gönderilmesi kurumsallık değildir. 2 kişi çalışırken santral kurmak da yanlıştır.

3 kişi çalışan bir firma düşünün. Sadece 1 yazılımcı ve tasarımcı var. Tüm işleri bu kişi yapıyor. Ama web sitesinde “uzman ekibimiz” yazılı. Ne ekibi? Ortada ekip falan yok. Birbirimizi biliyoruz, bu tür şeylere ne gerek var? Eğer kurumsalsanız müşterilere mesai saatleri dahilinde destek verirsiniz. Telefonları yönlendiren bir görevli olmalıdır.

Kurumsallaşma öncelikle bir “kurum” olmaktır ve kurumların kendilerine has “kültürleri” vardır. Kurum kültürü denen şey. Bu hiyerarşide baştan aşağı aşılanır. Mesela bazı kurumlarda müşteri temsilcileri müşteriler ile yakın ilişkiler kurar, yemeklere çıkar, telefonlaşır vs… Kimi kurumlar ise talebin fakslamasını isteyebilir. Yani logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri kurumsal kimliğin ufak bir kısmıdır.

Ne kolay ya kurumsallaşmak buralarda. Logo, katalog, web sitesi, telefon santrali. Bir de şöyle bir kavram var; “kurumsal web sitesi”. Bunu genelde web tasarım firmaları şirket web siteleri için söyler. Normalde bunun anlamı kurumu kurumsal kimlik çalışmasına dahil olarak şirketi tanıtan, çeşitli aksiyonlar yaptıran bir iletişim aracıdır.

Kurumsal Kimlik ve Kurumsallaşma” üzerine 2 yorumlar

  1. Hocam kurumsallık demeyelim ama kurumsallaşmaya giden yol diyelim. Zira bugün en kurumsal firmalarda bile sorunlar yaşanabiliyor. O yüzden bunu varılmak istenen bir istasyon değil bir yolculuk biçimi olarak ele almak gerekir diye düşünüyorum. Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.