Hemen Çıkma Oranı ve Söyledikleri

Bounce Rate
Bounce Rate

Hemen çıkma oranı İngilizce’de “Bounca rate” denen deyimden geliyor. Yani bir kullanıcının sitenize girmesi ve hiçbir şey yapmadan siteden ayrılmasıdır. Bu oran yükseldikçe kullanıcılarınızı elinizden kaçırıyorsunuz demektir.

Mesela benim terkokuyorsun.com web sitemde bu oran %70’ler civarında. Farazi bir amacı olduğundan bu kabul edilebilir. Ama aynı oran bu blog için de geçerli. Bu blogda bu kadar yüksek olmasının sebebi Google. Çok alakasız kelimelerden ziyaretçiler gönderiyor ve bu nedenle giren hemen çıkıyor. Bakın bazen Google’dan gelen trafik zarar bile verebiliyor. İstatistikleri bozuyor ve daha fazla sunucu kaynağı tükettiriyor. Eğer adwords veya adsense gibi reklam kampanyaları düzenliyorsanız bu oran daha da önemli oluyor. Her girip çıkan ziyaretçi sizden centlerin hatta dolarların gitmesine sebep oluyor.

Diğer sitem namaztakip.com‘da bu oran %30 gibi oranlara düşüyor. Çünkü gönderilen kelimeler site ile alakalı ve belli bir içerik, işlevler içeriyor. Bu iki site arasında trafik olarak çok fark var ama namaztakip, terkokuyorsun’dan daha değerli ziyaretçiye sahip.

Mashable hemen çıkma oranını düşürmek için önerilerin yer aldığı bir makale yayınlamış. En azından ben yeni rastladım.

Makalenin orjinaline bu adresten ulaşabilirsiniz. Ben size kısaca özetleyeceğim, aynı zamanda çevirmiş de olacağım kısmen. Neyse, başlayalım.

1) Mantıklı Reklam Yerleşimi
Reklamları web sitesinde mantıklı şekilde konumlandırın. Zorla açılan, kapatması zor, sallanan hoplayan reklamlardan kaçının. Çünkü bu dikkati dağıtır ve kullanıcı deneyimine zarar verir.

2) Uzun Yükleme Süresine Sahip 3. Parti Uyghulamalar
Sitenize eklediğiniz 3. parti içeriklere sahip içerik koymaktan kaçının. Mesela google analytics kodu olan bir site, Google’a anlık bir ulaşılamama durumunda uzun sürede açılacak yani hazır hale gelecektir. Tabi ki analytics kodu koymayın demek değil bu. Beğen butonları, analitik kodları, facebook login, facebook haber akışı vs..

3) Kontrast Anahtardır!
Sitede sunmak istediğiniz içerik anlaşılır olsun. Sitenin ana konusunu yan uygulamalar ile boğmayın. Önemli içeriklerin boyutlarını büyütün, diğer site içeriğiyle kontrast olacak şekilde hazırlayın. Ebat, renk, konumlandırma olabilir.

4) Temiz, Erişilebilir Navigasyon
İnsanlar okuyamadığı sitelerde durmazlar. Ayrıca kullanıcılar, dolaşamadığı sitelerde de kalmazlar. Bunun için site navigasyonu basit, temiz ve erişilebilir olmalıdır. 

5) Mesajınız Açık Olsun
Sitede vermek istediğiniz mesaj açık olsun. Kullanıcı sitenin ne sunduğunu bir bakışta anlayabilmelidir. Yoksa çıkış yapma olasılığı yüksektir. Eğer siteniz milli piyango sonuçlarını kontrol ediyorsa bunu çok açıkça anlatın. Bir menü altında saklamayın.

6) Lütfen Dikkati Dağıtmayın
Açılan lightbox’lar, pop-up pencereler. Otomatik başlayan sesli reklamlar, Oradan buradan sarkan flash animasyonları. Bunlar hep insanların dikkatini başka tarafa çekerler. Kullanıcıya saygılı olun. Nasıl ki kütüphanede sessizce konuşuyorsanız, sitede de dikkati dağıtmamalısınız.

7) Esnek Bir Arayüz Tasarlayın
Artık İnternet’e çok farklı cihazlardan girebiliyoruz. Cep telefonları, tablet bilgisayarlar, oyun konsolları, akıllı televizyonlar vs.. Kullanıcı istatistiklerine bakarak arayüz seçimini yapın. Eğer mobil giriş yeterince arttıysa bir de mobil sürüm kodlamayı deneyebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı ve Söyledikleri” üzerine 2 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.