Özgün Tasarımlı Web Sitesi

Güzel Kız
Güzel Kız

Web site tasarımına normal ya da normalin biraz üstü veren firmalar müşterilerine bunu bir işlevmiş gibi söylerler. “Siteniz özgün tasarımlı olacak, biz öyle template falan yapmıyoruz”  eee? Ben web sitesi istemiyorum ki. Ben telefon trafiğimi azaltmak veya satışlarımı artırmak itiyorum.

En yaratıcı reklamların satışa yönlendirmesi bile tartışılırken Özgün Tasarımlı web sitesi firmama ne sağlayacak? Arkadaşlarıma göstereceğim, yani sidik yarışı. Ben bunu bir türlü anlayamadım, bir web sitesi neden “güzel” tasarlanmalıdır? Güzel tasarlamaya çalışsak bile ortak bir “güzel” anlayışı var mı? Bir siteyi “güzel” yapan etkenler nelerdir?

Evet bir sitenin içeriği doğru bir hiyerarşiye konmalıdır, öncelikli bilgiler grafiklerle ifade edilebilir. Tüm tarayıcılarda sunmak istediğiniz deneyimi yaşatmak için kodlama kısmında bir geliştirme yapılabilir.

Özgün site tasarımı bence grafiksel olarak farklı olması değildir. Kullanılabilir ve erişilebilir olmasıdır. “Güzel” kavramında bir araya toplanamasak da “kullanılabilirlik” ve “erişilebilirlik” kuralları üzerinde durabiliriz. Bunlar kullanıcılar ile çeşitli testler  yaparak ortaya çıkartılır. O yüzden öznel değildirler, ister uygulayın, ister uygulamayın.

Ben bir biblo alıyorsam onu vitrinimde ya da masamda görmek isterim. Sadece bakmak veya kalemliği varsa onu kullanmak. Ama bir web sitesi hiçbir zaman vitrine ya da masaya konulan bir biblo değildir. Güzel olma zorunluluğu yoktur, özgün olmak zorunda değildir. Özgün olması gereken bu genel kabul görmüş kullanıcı deneyimi kurallarını kendi işiniz için uyarlamanızdır. Bu yüzden siteler birbirinden farklıdır. Onu tasarlayan kişiler farklı olduğu için değil, farklı istekler olduğu için.

Bu blog güzel tasarımlı değil. Gayet sıradan WordPress’in varsayılan temasıdır. Ama ben burada tasarımı değil, fikirlerimi satıyorum. Çirkin site yoktur az kullanıcı deneyimi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.