Basınız, Çekiniz, Açılır.

Bu basitçe bir kapı kilidinde yazan talimat. Kilidin dilini çekerek açmaya uğraşacağınıza oradaki düğmeye basıyorsunuz, dil geri çekiliyor, siz çekiyorsunuz açılıyor ve kapanınca dil kendi yerine geri dönüyor. İşlem basit gözüküyor.

Bir İnternet sitesine girenlerin birçoğu hatta büyük kısma az da olsa bilgisayar bilgisine sahip. Dışarıda bıraktığım kısma babam dahil. Tarayıcıyı açıyor, Google açılıyor, kutuya bir şeyler yazıyor ve sonuçların altındaki bilgileri okuyor. Sitelere girmiyor kesinlikle. Sayfa değiştiriyor mu? Bilmiyorum.

Kilide geri dönelim; Bu şekilde bir kilit ile karşılaşmamış insan bu yazıyı direkt okur. Çünkü bilmediği bir sistem ve üzerinde okunaklı şekilde bir yazı yazıyor; “Basınız, çekiniz, açılır.”. Bu komik fotoğrafların yer aldığı sitelerde de yer alabilirdi ama inanılmaz yerinde bir anlatım olmuş. Bas. Nereye? Tek düğme var. Çek. Ney çek? Kapıyı ve çektiğinizde “açılacağını” da söylüyor.  Kapının tasarımını bozmuş mu bu yazı? Evet. Kargacık burgacık olsa da okunaklı. Ama modern binalarda göremeyeceğimiz bir şeydir. Burada tasarımdan taviz verilmiş. Ama çok değerli bir şey elde edilmiş; doğru çalışan bir kapı.

Bu kapıdan geçenler “aaa abi süper ya kapıyı açtım, hiç de zorlanmadım, yazı çok açıklayıcı” demez. İnsanlar bir şeyi kullanırken sorun yaşamadıklarında nötr’e yakın durumdadırlar. Aslında kullanılabilir bir şey şaşkınlık yaratmaz, heyecana sebep olmaz. Aksi olduğu durumlar ise kullanışsız bir yapı vardır.

Mustafa Atik ekledi;
“Eğer bu yazıya gerek duyuyorsa kullanışsızdır.”

Evet haklı ama tüm dünyada kabul gören bir kilit sistemi olmadığına göre (mesela bizim evde yok) açıklama gereklidir. Bu yazıyı yazdırmadan ve herkesin kullanabileceği bir kilit ise idealdir.

Basınız Çekiniz
Basınız Çekiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.