Reklamın Yaratıcı Olması ve Satışa Etkisi

Tüketicilerin satın alma kararları çok değişkenli bir konu. Tek formülü yok, hatta gruplara ayırsanız bile bir sürü tüketici modeli elde edersiniz.

Ajanslarda tüm dünyada çok yaratıcı işler çıkıyor. Aşağıda bir reklam örneği verdim.

Jingle Bells

Yukarıdaki reklam viral mi? Evet ben birçok arkadaşımla paylaştım, gerçekten yaratıcı buldum. Ama sık sık olmasa da alkol alan biri olarak beni içki satın almaya itmedi. Tabi reklamın tek amacı satışı artırmak değildir. Hatta güdülemedi de. Güdülemek derken, şuan değil ama bu reklamın beni ileride yapılacak bir satın almaya iteceği varsayımı. Tabi geleceği şimdiden bilemem. Belki bu reklamın etkisinde kalarak bir yılbaşı bu içkiden alırım , kim bilir?

Peki reklamlar yaratıcı olmalı mı? Daha doğrusu yaratıcı reklamlar bizi güdülüyor mu? Ben kendi hayatımdan örnek vereceğim. Kırtasiye ürünlerine bir zaafım var. Not defterleri, ajandalar, kalemler vs..

Facebook’da bakınırken Rotring kalem reklamı gördüm. Bu kadar reklam niye verdiler dedim. Zaten kırtasiyelerde bulunuyor. Siteye girdiğimde kalemin fiyatı 30 euro idi. Yani yaklaşık 60 TL civarına karşılık geliyor. Bu basit reklam beni siteye götürdü, sitede kalemin fiyatını gördüm ve bu beni güdüledi. Diğer kalemlerden farkı, sağladığı ekstra faydalar, sağlamlığını merak ettim.

İlerleyen günlerde bir kırtasiyenin önünden geçerken rafa vitrine baktım. Rotring kalemler vardı. Belki İnternet’deki kalem burada olabilir, bir göz atarım diye içeri girdim. Kalemin elinde olduğunu söyledi. Ama 60 TL dedi, ben de önemli değil dedim. Kalemi aldım. Tamamen mat bir kaplama ile kaplı ve metal aksamlı. Aslında teknik çizim için hazırlanmış bir kalem ama benim kalem merakım yüzünden satın aldım. Şuan dolabımda duruyor, kullanmaya kıyamıyorum. Ağırlığı, tutma yerindeki kaydırmaz plastik, o kalem ucunu çıkarması beni eritiyor.

Burada reklam beni güdüledi muhtemelen. Sonunda kendi isteğimle gidip aldım. Reklam da yaratıcılıktan çok uzaktı. Site de öyleydi. Ben insanları kitleler halinde marketlere gönderecek bir reklama rastlamadım. Yaratıcı veya değil.  Yukarıdaki reklamda kelimelerin baş harfleri olduğu için aklıma ürünün ismi mecburen geliyor ama ben içkinin tadını falan hiç merak etmedim. Belki bir çoklarını güdülemiştir, orasını bilemiyorum.

Reklamlar yarıcı olmak zorunda mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.