Black Hat SEO Üzerine Kurulan Bir Firma

Black Hat SEO
Black Hat SEO

Firmanın ismini vermemek daha iyi olacak. Neyse bu firmamız çeşitli SEO paketleri satıyor. Sakın içinizden SEO’yu arama motoru ile pazarlamanın bir parçası olarak gören, SEO’nun bir işlemler bütünü değil, sürekli devam eden bir süreç olduğunu söyleyen bir firma geçmesin.

Üç aşağı beş yukarı SEO paketleri şöyle;

  • Siteniz hakkında Tumblr’da 50 tanım.
  • Farklı 10 IP’den backlink
  • Bilmem şu kadar wordpress backlinki
  • 30 küsür blogda tanıtım yazısı

Ve bu hizmeti ücretini ödeyen herkese sunuyorlar. İki sitenin anlaşıp birbirlerine link vermesi veya backlink satılması Google tarafından yasaklanmıştır. Ve etik olarak da doğru değildir. Hazır mutfak işi yapan bir firmayı 50 tane tumblr postunda nasıl tanıtacaksın?

Bilmiyorum, hatta ilgilenmiyorum ama  Google uzun vadede bu tip siteleri tespit edecektir. Kimilerinin sıralamaları ciddi oranda değişecek, kimileri ise Google Sandbox’a girecek. Tabi bunlar ihtimaller. En azından ben hiçbir işime bu şekilde çürük temelli başlamam.

Bu tekniklerle siteleri üst sıralarda çıkardınız, firma satışlar yaptı para kazandı, siz de kazandınız. Bu düpedüz tırnakçılıktır. Kap kaç gibi bir şeydir. Üstelik İnternet’i de çöplüğe çeviriyorsunuz. 50 tane tumblr postu; bunu 1000 firmaya satsanız 50.000 post eder. Yani insanların karşısına geçip zaman ayırabileceği postlar. Burada bu insanların hem İnternet deneyimini düşürüyor, İnternet içeriğine güveni azaltıyor ve en önemlisi bilgi kirliliği yaratıyorsunuz.

Ey ilk sırada çıkmak isteyen web sitesi, sen buna layık mısın? Yaptığın işte 1 numaramısın da bunu istiyorsun? Web siten, içeriği, kullanıcı için hedeflediği veriyi, hizmeti, ürünü siten sunuyor mu?

Bana Google’da üst sıralarda çıkarma tarzında talepler geldiğinde söylediğim şu oluyor. Sitenizi arama motoru dostu bir hale getirebilirim. Sitemap hazırlarım, URL’leri düzenlerim html etiketlerini doğru kullanırım, sitenin açılış hızını artırırım. Hepsi bu. Eğer birinci sırada çıkınca bir şeyler satacaksan elini cebine at. Adwords ve Adsense denen olay var.

Adwords’e binlerce lira yatırabilirsin. Buna kimsenin itirazı olamaz. Kullanıcılar reklam olarak tanımlı alanlarda siteni görür ve tıklarlar, sonrasında istediğin işlemi web sitende yaparlar veya yapmazlar orası meçhul ve başka bir yazının konusu.

Bu şekilde olmamalı. En azından sadece bu işi yapan, sermaye yatıran firmalar olmamalı. El altından yapanlara bir derece hak veriyorum. Para kazanmaları gerekiyor ve en saldırgan yöntemlere başvuruyorlar fakat sermayeniz varsa katma değer yaratın. İnsanlara verin ki alasınız, kazandırın ki kazanasınız.

Black Hat SEO Üzerine Kurulan Bir Firma” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.