Laiklik ve Kullanıcı Deneyimi

Başlık biraz “ne alaka?” düşüncesini akla getiriyor ise de bence aralarında birçok ortak nokta var. Önce “laiklik” nasıl tanımlanıyor bakalım, TDK Güncel Sözlük’den;

“Devlet ile din işlerinin ayrılığı, devletin, din ve vicdan özgürlüğünün gerçekleşmesi bakımından yansız olması, laisizm”

Laiklik insanlara ne inanın ne de inanmayın demez. Zaten görevi bunun tersidir. Peki bu devletin dini konulardan tamamen soyutlanması mıdır? Tabi ki hayır. Dini örgütlenme, terörizm, sapkın ve kanun dışı eylemleri öneren inanışlar devletin sorumluluğuna girer. Ayrıca devlet halkının dini ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli ortamı sunmalıdır. Sonuçta bir devlette insanlar vergi veriyorlarsa ibadethanelerin ve giderlerinin devlet tarafından karşılanmasını isteyebilir. Ülkemizde Alevi kardeşlerimiz aynı desteği alamıyorlar ama bu benim söz söyleyeceğim bir konu değil.

Burada ibadethane bir web sitesi gibi düşünülebilir. Kullanıcılarınızın sizden beklentileri vardır ama bunların yanlış olduğunu düşünerek eklemiyor olabilirsiniz. Bu konuda fikrim yok onu da baştan söyleyeyim.

Mesela çöp kutularındaki sigara söndürme bölümleri. Devlet vatandaşların sigara içmesini istemez (teoride) ilgili merkezler kurar, destek çıkar vs.. Ama yine de o sigara söndürme bölümünü koyar. Çünkü sigaraya karşı olsan da sigara içen insanlar vardır. Marksist külliyatta bir söz vardı tam hatırlamıyorum. Ama şöyle bir şeydi; “Biz dinlere inanmıyor, dinlere inanan insanlar olduğuna inanıyoruz.”

Peki biz kullanıcılarımızı ne olarak görüyoruz? Her ürünümüzü, hizmetimizi koşulsuz, şartsız kullanan, ağlamayan – zırlamayan. Zor kullanılabilen bir ürünü öğrenmek için saatlerini vermesini gereken biri olarak mı görüyoruz?

Evet biz acemiliğe katlanamıyoruz ama işimizi yaptığımız insanlar genelde acemi oluyor. Bu gerçeği kabul etmek durumundayız. Çöp kutusuna sigara söndürme bölümü koymazsak izmaritler yere atılabilir, daha kötüsü çöpün içine atılıp çöpleri yakabilir.

Sizce?

Laiklik ve Kullanıcı Deneyimi” üzerine yorum

  1. Mesele doğru kabul edilmeyen gerçekleri görüp, bunları idare edebilmekse; idareden bir adım önce etkili bir şekilde doğruya yönlendiren hizmetler de olmalıdır.

    Bir yazılımdaki yanlış alışkanlıkları pat diye değiştirmemek fakat zorlamadan doğrusuna yönlendirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.