Bak Kimseye Söyleme Bu Fikri, İlk Sana Söyledim

İş yaptığım kişilerden işittiğim bir cümle. En az 4-5 defa duymuşumdur. Bu biraz da kendine güvenle alakalı herhalde. Tamam fikrin harika olabilir ama onu fikir yapan sensin. Mesela Youtube popüler değilken “abi youtube’un Türkçe’sini yapalım” dediğinizde güzel bir fikirdir. Daha çok yerel videolar yayınlanır vs.. Ama bu zaten genelde akla gelen ilk fikirlerdendir.

Bir projem olduğu zaman herkese söylerim, biri yapsa benim yerime, işlese mutlu olurum benim fikrim diye. Mesela terkokuyorsun.com örneği gibi. On binlerce ziyaretçi ağırladı. Köşe yazılarına konu oldu, gazetelerde haberi çıktı. Ama bu fikri bir başkasına söyleseydim “ağabey boş ver bu işleri” derdi herhalde. Ben fikri programcı arkadaşıma söyledim, o da geniş düşündüğü için “deneyelim” dedi. Çünkü kimse kesin bir şey söyleyemez. 2 saat içinde bitirdik ve yayına aldık. Sonrası malum, beklemediğim kadar popüler oldu. Gazetelerle telefonda röportaj yaptım düşünün artık.

Fikri fikir yapan sahibidir. Eğer hamburgerin içine hardal ekleme fikrin varsa bunu yaparsın. Yaparken belli bir düşüncen, getirisi götürüsü konusunda fikrin vardır. Yani bir şeye inanırsın ve yaparsın.

Bana biri “bu proje tutar mı?” diye sorduğunda eklemek istediğim bir şey varsa eklerim ve deneyip görmesini söylerim. Çünkü bu konuda bir otorite yok. Her gün on binlerce site açılıyor, bir o kadarı da kapanıyor.

Yani; deneyip görün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.