Buna İhtiyacınız Yok

Hayır
Hayır Diyebilmek

Bir öneceki yazımda müşteriye bakış tarzımızda bir yanlışlık olduğunu söylemiştim. Şimdi bunu yazdım, bu konuda kendi geçmişimi yazayım.

Mesela bir RENT A CAR firmasına ön muhasebe yazılımı yazılacaktı. Beni çağırdılar arkadaş vasıtasıyla. Neyse bunlar zaten logo veya eta kullanıyorlardı zaten ama programa hakim olmadığım için yeni site istiyorum diyorlardı. Çünkü o özellikleri bilmiyorlar.

Ben de programı incelemelerini söyledim ve işlerini gören bir kısım gördüler. “Gördüğünüz gibi özel yazılıma ihtiyacınız yok” dedim. Ben 2.000 – 4.000 TL’den oldum. Ama benim amacım insanları kandırarak para kazanmak değil. Ben esnaf değilim.

Arkadaş site açacaktı kendisi adına. İş güvenliği eğitimi veriyor. Bana fiyatları sordu ve ona ne için kullanacağını sordum. Sonrasında hemen bir tumblr blog hesabı açtım ve “al kullan” dedim. Paranın bana gelmesi için fayda sağlamam gerekir. Vermeliyim ki almalıyım, yoksa tırnakçıdan farkım olmaz.

Bu beklentiyle yapmadım ama bu müşteriler bana başka iş için döndüklerinde 500 TL’lik işe 5.000 desem “tamam” derler. Güven kaybetmek, değer eritmek en sevmediğim şeyler. Ve o programda olan bir özelliğin yazılımını yapmak bana koyar. Çok zor yaparım, çünkü aynısı var ben neden yenisini yapayım? Bütün motivasyonumu alıyor.

Bazen “hayır” diyebilmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.