Müşteriyi Yolunacak Tavuk Olarak Görmek

Müşteri
Müşteri

Herhangi bir yere gidin, ister bir şeyler yiyin, isterseniz elektronik bir ürün alın çoğu zaman satış görevlileri ekstra şeyler satmaya çalışırlar. Bir menü büyük alın şu avanta var derler. Bunu normal karşılamam gerekiyor biliyorum ama birbirimize karşı, arkadaşımıza karşı bu kadar adil iken müşterilere neden bu kadar acımasız oluyoruz?

Bu İnternet siteleri için de geçerli. İster ilgin olsun, ister olmasın sitedeki tüm sayfaları gezmesini isteriz kullanıcının. Her habere yorum yapmasını. Teşvik ederiz, bazen de zorlarız. Burada müşteri kraldır, müşteri şudur, budur demeyeceğim. Serbest piyasa ekonomisinde birbirimize ürün, hizmet satıyoruz. Ben İnternet sitesi yapıyorum, diğeri bana kot satıyor, öbürü saç kesiyor vs…

Ben İnternet projelerimde olabildiğince kullanıcıyı düşünüyorum. Kullanıcıya bir şey vermeden istemek yanlış. Siz kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayın, para zaten gelecektir. Ama bunu yaparken müşteriyi, kullanıcıyı yolunacak tavuk gibi görmemeliyiz. Sosyal sorumluluk diye bir şey varsa onun da kralı budur. İnsanları kandırarak, insan doğasından gelen zaafları kullanarak iş yapmamalıyız.

Google’da herhangi popüler bir rahatsızlık hakkında, özellikle tedavisi olamayan rahatsızlıkları aratın ve Adwords reklamlarına bakın. O kadar firma var ki. Meğer ne kolay çözülüyormuş bu iş. MS hastasıyım ben bir sürü seçeneğim var. Hepsi gerçek hayattaki tırnakçılar gibi.

Siz istemez miydiniz bir kulaklık satın alırken görevlinin “ağabey boş ver bunu, ses kartın iyi değilse değmez. Ses kartları da çok pahalı, şu kulaklık 20 TL, süper de sesi var” demesini. Daha doğrusu firmanın bunu kurum olarak sahiplenmesini. 2 Okul yapmakla sosyal sorumluluk yapmış olmuyorsunuz, sosyal sorumlulukmuş, boş versenize. O da bir halkla ilişkiler çalışması “FORD İlköğretim okulu” taa taaaam. Aman ne kadar düşünceliymişsiniz. Peki yok paraya köpek gibi çalıştırdığınız işçiler için ne olacak? Burada çok açık bir samimiyetsizlik var.

Eğer bir gün yeterli kaynağı bulursam bu şekilde çalışan, kültürü müşteriyi yolmak değil, ihtiyacını karşılamak olan bir işletme açacağım. Konusu ne olursa olsun. Ürün satabilirim, yiyecek – içecek konusunda hizmet verebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.