Baştan Sona Müşteri Deneyimi

Mutlu Müşteri
Mutlu Müşteri

Aslında bunun sonu yok. Henüz rastlamasam da aklımda bir eTicaret modeli var. Ürün satın alınması ne kadar kolaysa, iadesi o kadar kolay. Her an başvurabileceğiniz uzman müşteri destek personeli.

Garanti ve geri iadeleri sanki ürün satıyormuş gibi önemsemek. Ürün satışından sonra ürün memnuniyeti hakkında bilgi istemek. Mesela bir üründe çıkan bir sorun için müşterileri arayıp sorun yaşayıp yaşamadıklarını sormak.

Siparişlerin yanında ufak hediyeler göndermek. Alışveriş yaptıkça indirim oranı artacak, belli bir geçmişe sahip kullanıcıya kargo ücretsiz olacak. Müşteri temsilcileri “izin alarak” satın alınan ürünle ilgili bilgi verecek ve aksesuarlarını tavsiye edebilecek. Eğer ürün sistemde yoksa başka ürün tavsiye değil, rakip bir siteye yönlendirebilecek.Bunlar maliyetli işler ama Amazon’da bu şekilde büyüdü. Müşteri kraldır ve ürünü sattıktan sonra hala kraldır. Mevcut sistemde ürünü aldıktan sonra halktan biri oluyorsunuz. Geri iadede sanki dilenci gibi dil döküyorsunuz, ya geri almazlarsa diye korkuyorsunuz.

Bu kadar rakip eTicaret sitesi varken böyle sert, samimi olmayan bir site yok. En azından benim bildiğim. Herkes 1990 modeli araya biniyor. 2001 model arabayı onlara sunmaya ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.