Klavye ve Fare Ne Zamana Kadar Dayanacak?

Ebook Reading
Ebook Reading

Mobil cihazlar ve tablet bilgisayarlar kullanıcı deneyimimizi oldukça etkiledi. Artık tablet bilgisayarda ve akıllı telefonlarda fare kullanmıyoruz. Zaten mobil tarafında fare yoktu ama   fare imleci olan telefonlar biliyorum, Samsung’un eski bir modeli.

Tablet bilgisayar kullanırken “ah be bir de fare olsa”  demiyorum, ihtiyaç kalmıyor. Gelelim klavye konusuna. Klavye ortadan kalkmayacaktır en azından uzun bir süre. Çünkü program yazmak gibi işlerde klavye çok gerekli. Peki günlük kullanımda? Karşıdaki kişiye sesli mesaj göndermek, metin mesajı cihaza dikte ederek yazdırmak çok kullanışlı. Bu teknolojiler şuan emekliyor fakat yakın gelecekte iyice gelişeceklerdir.

Siri’ye de değinelim. New ipadim’de kullanma şansım oldu. Ben bir randıman alamadım. Telaffuzumu da düzgün tuttum, hatta çok basit işlemler söyledim. Tanıtıldığı gibi her dediğinizi anlamıyor. Bu sürekli gelişen bir teknoloji. Kendi dilinizde olmadığında sizin için de pek anlam ifade etmiyor açıkçası.

Grafik tasarım için fare kesinlikle gerekli ya da çizim ekranı. Bunun da pek değişeceğini sanmıyorum. Ama dokunmatik hassasiyeti arttıkça daha ince kalemler ile ipadlerimizde çizim yapabileceğiz herhalde. Şuan pek verim alamıyorum ben.

Şu zamanlar kuralların yeniden yazıldığı zamanlar, dikkat etmek gerekiyor. Artık gazeteyi ipad üzerinden okuyoruz. Kitapları e-kitap okuyucu, tablet ya da akıllı telefondan okuyoruz. Sosyal ağlara mobil cihazlardan bağlanıyoruz. Takdir edersiniz ki mobil uygulama ile PC uygulaması çok farklı konumlarda. İki disiplin birbirinden çok farklı.

ipad de klavyeye alışınca blog bile yazılabiliyor. Akıllı telefonlar ufak ekranları yüzünden bu işi çile haline getirebiliyorlar.

Zaman geldi, değişimin başındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.