Evrimsel Programlama

Evrim
Evrim

Öncelikle genetik algoritmalar, yapay sinir ağları konularında hiçbir şey bilmiyorum. Sadece evrim hakkında bilgim var biraz. Aklıma geleni anlatayım;

Ufacık bir canlıdan insana evrilmeye kadar milyar sene geçmesi gerekiyor. Yani eşek hop at oldu öyle bir şey yok. Bu milyonlarca yıllık bir süreç. Peki nasıl işliyor? Mutsasyon. Genetik mutasyonda bir harfin değişmesi bütün vücudu değiştirebilir. Yani sadece baş parmağımın tırnağı gitti değil. Bir harfin değişmesi, bütün sistemi değiştirebilir. Bu mutasyonlar büyük olasılıkla işe yaramaz olur ama az sayıda başarılı mutasyon yaşama ve üreme imkanı veya avantajı verirse bu mutasyon nesilden nesile aktarılır ve böylece sonunda baktığımızda çok iyi tasarlanmış gibi duran bir canlı görürüz.

Bu süreç milyonlarca yılda trilyonlarca, katrilyonlarca kere denenerek yavaş  yavaş ilerliyor. Eğer dezavantajın olursa ölür ve üreyemezsin. Yok başarılı olursa yaşar ve ürersin, bu şekilde genlerini aktarmış olursun.

Peki bilgisayar saniyede milyarlarca işlem yaparken neden işe yarar bir şeyler çıkaramasın? Evrimin amacı yoktur, varmak istediği bir yer, bilinç yoktur. Sadece fizik kuralları işler. Gözlerin olmadan doğarsan ölürsün, üreyemezsin ve genlerini aktaramazsın. Mesela un-elek örneğini vereyim; içi parçacıklarla dolu unu eleğe koyun ve sallamaya başlayın, alt tarafa tertemiz un dökülecektir. Peki burada elek biliçli mi yaptı bunu? Hayır. Sadece fizik kanunları bunu gerektiriyor.

Bilgisayar da milyarlarca karakteri bir araya getirebilir. Mesela bir php kodu yazması gereksin. Rastgele karakterleri yazsın her yazıştan sonra php derleyicisine göndersin hata aldığında bu ceza oluyor. Hata almadığında ise ödüllendirilmiş oluyor. Evrimin belli bir yönü, amacı yoktur. Ama biz burada amaçlı kullanmak istiyoruz bu yöntemi. Ne yapmalı?

Mesela bilgisayara bir soru sorun. Hangi sayıyı tuttum diye, defalarca deneyecek ve doğru kombinasyonu bulacaktır. Peki bulduğunda aha buldum nasıl diyecek. Araya insan müdahalesi katılamaz, çünkü doğasına karşı.

Sadece kafamdaki dağınık düşünceler bunlar. Belki sizin de kafanızda fikirler oluşur bu konuda, yorumlarla katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.