SEO, Tekrarlanan ve Kopyalanan İçerik Sorunu

Arama motorları sitemizdeki tüm linkleri dolaşır ve indeksler. Ama bazen aynı içeriği içeren farklı sayfalarımız olabilir. Makale detay sayfası ve makale yazdırma sayfası gibi. İçerik aynıdır fakat dosya içeriği aynı değildir. Aynı css kullanılmaz, farklı bir URL’e sahiptir. Bu tip durumlardan kaçınmak için rel=”canonical” ile dikkate alması gerken sayfayı belirleyebilirsiniz. “canonical url” diye aratarak detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İkinci durum ise aynı içeriğin birden fazla alan adında olması durumudur. Burada korunması gereken kişi içeriği oluşturan eser sahibidir. Bu makale olabilir, eleştiri olabilir, köşe yazısı olabilir vs…

Google özgün ve kaliteli içeriği sever. Çünkü misyonu bilgiye her yerden herkesin erişmesidir. Google sitelerdeki kopya içerikleri tespit etmek için bazı yollara başvurur. Bunlardan bazıları;

  • Google içeriği ilk hangi sitede gördü?
  • Alan adı bilinen ve güvenli bir alan adı mı?
  • Diğer siteler bu içerik için hangi siteye yönlendirme yapıyorlar?
  • Page Rank

Ayrıca ürünlerin farklı sorgularla aynı sonuçlar vermesi muhtemeldir ve kullanıcı tarafından üretilen içerik de tekrarlanma olabilir. Aynı yorum gibi. Bunlar da dikkate alınmalı.

Bu işin de boku çıkmış durumdadır. Artık kötü niyetli kişiler makale kopyalamayı bırakın, botlar yapıp makaleyi alıyorlar, edatları, bazı kelimeleri değiştirip sunuyorlar. Bunun değeri nedir? Bakkalda tartının altına ağırlık bağlamaktan farkı nedir? Tamamen hırsızlık. İnternet için, İnternet ekosistemi için kötü.

Bu gidiş istemese de Google sayesinde oldu. Ama yine google sayesinde önleneecektir. (umarım)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.