rel=”nofollow” nedir? Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Google ilk başlarda sitelerin birbirlerine verdikleri linkleri toplamak için kurulmuştu ve tüm web içeriğini indekslenmek üzere depolamıştı. Bu hangi site hangi siteye link veriyor tespit edebilmek içindi. Tabi Sergey ve Larry burada büyük bir potansiyel gördüler. Kaliteli siteler daha fazla link alıyorlardı. Bu şu zamanlarda Page Rank dediğimiz olayın temelini oluşturdu.

Tabi bu olay geliştiriciler tarafından öğrenilince manipüle edilmeye başladı. Herkes birbirine link verdi veya bir sitede yüzlerce ilgisiz link oluyordu. Bu yüzden bu algoritmayı değiştirerek ilgili, kaliteli ve optimal link içeren sitelere öncelik verdi. Bu tür black hat SEO işlemleri banlanma ile cezalandırıldı.

Fakat bazı durumlarda sitemizde birçok link olabilir. Genellikle forumlardaki imzalar, blog yorumlarındaki “web siteniz” alanı gibi yerler alakasız linklere neden oluyordu. Ama bu manipülasyon değildi, sadece doğal işleyiş böyle.

Bu problem için Google, Yahoo, Ask aralarında anlaşarak linklere verilenbilecek “nofollow” özelliğini kabul ettiler. Bu özellik kısaca şunu demek oluyor; “Ben buraya link veriyorum ama kullanıcılar için, ister o siteyi tara ister tarama ben kefilin değilim”.

Şu şekilde kodlanıyor;
<a href=”http://www.yahoo.com” rel=”nofollow” />

Tabi bunu da manipüle edenler oluyor. Bunun Google tarafından iyi algılandığı için her sitede olması gerektiği düşünüldü. Aslında çok saçma bir çıkarım. Google da bu tip spam linkleri de cezalandırmaya başladı.

Önemli olan ne için kullandığınız, Google sadece “siteyi benim için değil, kullanıcı için yap” diyor. Bunun dışında her türlü manipülasyon banlanpaya neden olabilir. Hiç bilinmedik bir taktik bile uygulasanız bu yaygınlaştığında ban yiyebilirsiniz. Bu yüzden SEO sitelerine girip teknikleri uygulamayın, SEO dostu siteler yapın ama insanlar için.

rel=”nofollow” nedir? Ne Zaman Kullanılmalıdır?” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.