Hangi Teknolojileri Öğrenmeliyim?

Bilgisayar / İnternet / Programlama öğrenen kişilerin ilk sorduğu sorulardandır; “Ne öğreneyim?” Benim buna cevabım; “Hangi teknolojiyi öğrenmen gerektiğini öğren” olur. Bugün bildiğimiz teknolojiler, kurallar bundan 5 sene sonra büyük ihtimalle değişecek. Bu değişim bazen hafif bazen de çok agresif olur. O yüzden “bilen” değil “öğrenebilen” adam daha kalifiyedir.

Ben “her şeyden biraz bil, bir şeyi çok iyi bil” sözüne katılmıyorum. Bir işi çok iyi bilen o işin kölesi olur. Bu benim düşüncem. benim düşüncem herşeyi normale yakın bil. Lazım olduğunda normali en iyiye çevirebilirsin. Ayarıca işleri organize etmenin, işletme kurmanın da en önemli şartıdır. Ne kadar çok şey bilirseniz o kadar kolay organize edebilirsiniz.

Bir ikinci tavsiyem de ölmeyen teknolojileri öğrenin. Mesela sql, mesela regex, algoritma mantığı. Bunlar uzun zaman var olacaktırlar. Artık NoSQL gündemde ama bu sql’in bittiği anlamına gelmez.

Kafan çok kaldırmıyorsa grafik öğren, programlama yapmak bulmaca çözme gibi zevk veriyorsa yazılım geliştirmeyi öğren. Ama programcılığa dalıp pazarlamayı, kullanıcı deneyimini, girişimciliği unutma. Çok programcı vardır ama çok girişimci yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.