Doğru Alan Adı Seçmek

Alan adı seçimi bir web sitesi için çok önemlidir. Bir gazetenin adı ne kadar önemlidir veya bir çikolatanın. Sizin internetteki adresiniz olacak bu isim. İnce eleyip sık dokumakta fayda var.

Öncelikle domaine göre proje geliştirilmez. Proje için uygun domin bulunur. Sırf güzel bir domainimiz ve diye proje geliştirmeye kalkışmamalıyız.

Domain seçiminde dikkate almamız gereken önemli noktalar vardır. Bunları bir gözden geçirelim.

Alan adı kısa olmalıdır. Ne kadar kısa ise akılda kalma olasılığı o kadar fazladır. Tabi bu demek değil illa 4 karakterlik domain olacak, sadece akılda bulundurulması gereken bir nokta. Alan adı kısa olursa URL sonuna daha fazla ekleme yapabilirsiniz.

Alan adı başka bir web sitesinin adresi ile karışmamalıdır. Böyle bir durumda sitenize gelecek trafik farklı bir siteye kaçacaktık.

Alan adı mümkün olduğunca rakam veya tire işareti içermemelidir. Hem hatırlanması zordur hem de 3. Bir kişiye söylenmesi zordur. Ayrıca alan adının telefonda konuşurken de kolayca anlaşılması büyük avantaj.

Türçe krarakter olabildiğince az olmalıdır. Çünkü kullanıcıların çoğu bilgisayar ç harfinin URL de olamayacağını düşünmez. Tabi artık Türkçkrarakterlik domain de kullanabiliyoruz ama bu da bir dert. Eski alışkanlıklar Türkçe harfleri değiştirerek yazdırır. Bu yüzden alan adınızın hem orijinal versiyonunu hem de Türkçe karakterli versiyonunu kaydettiğinizden emin olun.

Uzantı seçerken de dikkatli olun. Coyaşantısı ticari işletmeler için ayrılmıştır. Org ise kar amacı gütmeyen kuruluşlarca kullanılır. Net ise internet hizmeti veren firmalarca kullanılır. Ama burada bir kısıt yoktur, isterseniz işletmeniz için org uzantısı da alabilirsiniz veya infaz uzantısı fakat uzantıları amacına uygun kullanmak doğrudur.

Şahsen benim bir projem olsa projeyi anlatmaktansa kısa ve akılda kalıcı biismişse seçerdim. Markam gibi olur, ağızdan ağıza yayılabilir, yazımı da kolay olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.