Dünya Yazılımcılardan İbaret Değil

Yazılımcıların bir jargonu vardır. Güldükleri, eğlendikleri, kızdıkları, eleştirdikleri şeyler vardır. Bunlar zaten ajanslarda veya yazılım geliştirme ofislerinde sıklıkla tekrarlanır. Mesela siteye koyduğumuz bir butona kullanıcının bir defa basacağını bekleriz. Çünkü tüm yazılımcılar öyle yapar. Yazılımcılar ofis programlarındaki “copy” yada “paste” tuşlarını değil, kısayolları kullanırlar. Bunlar zaten kafanızda bazı soru işaretleri doğurmuştur, o soru işaretleriyle yalnız bırakayım ve bugün yaşadığım bir olayı anlatayım;

Bir haber sisteminin CSS kodlamasını yapıyorum. Bazı sayfaları ben tasarladım. Yazar detay sayfasında yazar eposta adresinin metnini mavi ve altı çizili yaptım. Yani varsayılan şekilde. Bunu patronuma gösterdiğimde “hata” diye nitelendirdi. Neden dediğimde de “bunu insanlar hata olarak algılar, css’de renk vermemiş gibi duruyor” oldu.

Web sitelerinde linklerin varsayılan stili mavi ve altı çizilidir. Örneğin Facebook bu kuralı bozmaz. Linkler ya altı çizilidir ya da mavidir. Tıklanacağı belli olsun diye. Patronumun söylediği yazılımcılar arasında “kötü yazılımcılar” tü kaka karşılanabilir ama gerçek dünya bundan çok farklıdır. Bu kadar basit bir konuda bile kullanıcıyı kendimiz gibi sayıyorsak bir banka uygulamasında neler yapmayız?

Dünya Yazılımcılardan İbaret Değil” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.