Bu Kadar Basit mi?

Görselde gördüğünüz bir sifon kontrol paneli. Tahmin edebileceğiniz gibi ufak düğme idrar için büyüğü de büyük tuvalet için. Bugün dikkatimi çekti, bunu daha önce kullanmamıştım herhangi bir yerde ama düşünmeden hemen doğru şeyi yakaladım. Çoğu insan da bunu anlar. İşte güzellik burada; hiç açıklama, görsel, talimat koymadan kullanıcıya güzel bir deneyim yaşatıyorsunuz.

Biz buna sezgisel kullanılabilirlik diyoruz. Yani bir şeyi yazmaya, açıklamaya gerek yoktur, insanlar zeki olduklarından bu arabirime adapte olurlar. Eğer bu görseldeki butonların üzerine yazı yazsaydık kaba kaçabilirdi, ve insanları da aptal konumuna düşürebilirdik. “Biliyoruz Allah Allah” diyebilirler.

İnsanlar zekidir, bunu daha önce de yazmıştım ve sorgulamaksızın hepimizin kabul ettiği bir gerçektir. O yüzden kullanıcılara sadece alıştıkları şeyi değil, daha iyisini verebilirsiniz. İnsanlar buna da alışacak ve daha çok seveceklerdir. Tabi bu da iki ucu keskin bıçak gibi. Deneyimi kötüleştirebilirsiniz de iyileştirebilirsiniz de.

Bun keşke bir formülü olsa da kullansak her yerde ama her ürün farklı ve arayüz/arabirim farklı. Yapması gereken işlevler farklı. Bir TV kumandası ile klima kumandasını bir tutamazsınız.

Ama hiçbir şey bilmiyorsanız insanların alışık olduğu arayüzleri kullanın. Hayır daha iyi bir fikrim var diyorsanız bunu da cesaretle ve dikkatle uygulayın.

Bu Kadar Basit mi?” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.