Gelecekte Teknoloji Hangi Yöne İlerleyecek?

The New iPad
The New iPad

Bu konuda yazmayan kalmamıştır herhalde, “gelecekte ne olacak?”. Bundan 2-3 sene önce akıllı telefonların güzel olduklarını ama pazarı domine edemeyeceğini düşünürdüm, şimdi ise tam tersi. Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar piyasayı domine ediyor. Artık tablet bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlardan daha fazla satış rakamlarına ulaşmış durumda.

iOs’da siri denen bir asistan var biliyorsunuzdur. Mesela “open the facebook app” dediğinizde facebook uygulamasını açıyor. Veya “set alarm seven pm” dediğinizde alarmı ayarlıyor. Bu durumlarda ekranı bile kullanmıyoruz.

Akıllı telefonlar söylediklerimizi metne döküyor ve klavyeye olan ihtiyacımız azalıyor. Mesela iPad klavyesi çok rahat olmasa da sorun çıkarmıyor. Dün gece yeni ipadim ile takıldım. Facebook, rss okuma, oyun, video izleme, müzik dinleme vs.. Masaüstü’nün hiçbir  özelliğinin ihtiyacını hissetmedim. Sadece Counter Strike Global Offansive oynayamıyorum işte 🙂

İnterneti bir kelime ile genellersel bu “bilgi” olur herhalde. Buna ulaşabilir ve üretebilir olduğumuz her platform bizi tatmin edecektir. Bundan 1-2 sen sonra tablet bilgisayarlarda masaüstü bilgisayar kalitesinde oyun oynamamız muhtemel.

Bu ekosistem bize bir alışkanlık daha kazandırdı o da ücretli uygulama satın almak. Beni bir hafta eğlendirecek bir oyun için 5$ vermek çok sorun değil benim için. Uygulamalar satılıyor, geliştiriciler kazanıyor, daha iyi oyunlarla karşımıza geliyorlar. Bu insanlardaki windows beleşçiliğini kırıyor biraz. Dün Garageband programına 5$-6$ ücret ödedim. Ama o kadar güzel özellikleri var ki 20$ dahi verirdim herhalde.

Ayrıca yazılı basının da kurallarını yerle bir etti bu teknolojiler. Kitap satın almaktansa e-kitap satın alıyorum ve onlarca kitap bilgisayarımda saklanıyor ve yanımda taşıyorum. Okuma kalitesi de kitabı aratmayacak şekilde. Üstelik okurken notlar alabilir ve bazı ifadeleri facebook’da paylaşabiliyorsunuz.

Şu dönemde donanım gelişiminden çok işletim sistemi ve uygulama dükkanı cihaz sattırıyor.

Bugün bizim “bilgisayar-insan etkileşimi” diye adlandırdığımız konu büyük bir ivme ile değişiyor. Bir akıllı telefonla tableti bir tutamıyorsunuz. Bir tabletle bir PC’yi ise hiç bir tutamıyorsunuz. Yeni kurallar yazılıyor, hatta insanların bu cihazları nasıl kullandıklarına dahil elimizde yılların verdiği tecrübeler yok.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.