Sitemde Biraz Hareket İstiyorum

Bu sözü çok duydum. Müşterilerden sıklıkla gelen bir talep. Hareket ama nasıl? Sitede kar mı yağdırayım? Kalpler mi uçuşsun? Ne olsun?

Bu tip müşteriye benim genelde yaptığım şey ana sayfaya cafcaflı bir slider koymak oluyor. Hem bazı içerikleri vurgulamış hem de hareket sağlamış oluyorum. Bunun dışında sayfa aşağı scroll edildiğinde “yukarı” ikonu kendi kendine beliriyor, basınca yumuşak bir şekilde sayfa başına çıkıyor. Bunlar genelde yeterli oluyor. Renkler de canlı olduğu zaman pek sorun çıkmıyor.

Peki bizim bu şekilde müşteriye uymamız sağlıklı mı? Müşteriyle kavga etmemek lazım. Benim çalıştığım boyuttaki şirketlerde müşteriye “biz sizin gibi müşteri istemiyoruz” diyemiyoruz. Öyle bir lüksümüz yok.

Flaş ile yapılan hareketlerin birçok dezavantajı oluyor. Bunlar biliniyor zaten; arama motoru, tarayıcıda özel bir eklenti gerektirmesi, açılma sürelerini uzatması, düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda takılmalar vs..

Ben de web sayfasının dergi sayfası gibi olmasını istemem. Sonuçta dergi gibi okuyacaksak, siteyle iletişime giremeyeceksek site yapmanın manası var? Ben hareketi kullanıcı ile etkileşim olarak düşünüyorum. Kullanıcı tıklar, sitede değişiklik olur. Kullanıcı metin girer, uyarı verilir. Ana sayfada haberlerin slidelarını gezer vs..

Ama saçma sapan şurası uçsun, şurası kaçsın gibi istekleri unutturmaya çalışın. Çünkü başlangıç noktası yanlış. “Hareketli bir site istiyorum” bence çok cahilce bir söz. Tabi son kullanıcılar bu konuda cahil olacaklar bunda şüphe yok. Ama biz de “hareketli site” yapmaya başlarsak o zaman bunun affı olmaz. Site amacı doğrultusunda projelendirilir, sitenin hedef kitlesine uygun, verilen mesajı aktaracak veya işlemi yaptıracak şekilde tasarlanır. Siteyi yapalım, sonra hareket katarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.