Web Sitesi ve SEO Çalışmalarını Soyutlamak

Aslında söylenmesi gereken ilk söz; “SEO web sitesi çalışmasının bir parçasıdır.” olur. Ama işin başlangıç noktası SEO olmamalıdır. Tamam sitemizi botlar tarayacak, ona uygun optimize etmeliyiz ama bu siteyi robotlar için değil, insanlar için yapıyoruz. Zaten site içeriği kullanıcıyı memnun etmiyorsa tekrar gelmez, herhangi bir hareket (alışveriş, yorum, yazı) yapmaz. O zaman ne önemi var ki ziyaretçinin?

Kaynaklarda anahtar kelime çalışmalarından bahsedilir. Belli analiz yapan programlar vardır ve onlara uygun kelimeler seçilir, daha sonra istenilen yük belli kelime grubuna verilir gibi. Bu bana çok yanlış geliyor. Ben blog başlığı atıyorsam bu yazımı nasıl tanımladığımla ilgilidir. Arama motorunda çok aranıyor diye değil. Ama bu başlığı <h1> etiketi ile atmam normaldir. Veya title belirlemek.

Üzerinde durulması gereken konu şu; web siteleri insanlar için yapılır. Arama motorları için optimize edilir. Arama motorunda çıkacak site yapılmaz. Site yapılır, sonra arama motorunda yer alır.

Kanımca SEO çalışmalarını çok yönlü biri yapmalıdır. Pazarlamadan, sektörden, işletmeden, psikolojiden ve trendlerden haberdar olmalıdır. Çünkü işin teknik kısmı zaten kolay. Birçok yerde görebilirsiniz bu kodlama tekniklerini ve diğerlerini. Asıl önemli kısım performansı izleme, gerekirse düzenleme yapma ve sonuca gitmektir. Siteniz hemen öyle bir haftada ilk sıralara yerleşmez. Böyle durumlarda adwords ve adsense reklamları verebilirsiniz.

Web sitesini bir ekip yapıyorsa beraber çalışmaları çok önemlidir. Teknik ekip pazarlamadan anlamaz. Pazarlamacı da programcılıktan anlamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.