Seo Nedir? Ne Değildir?

SEO’nun açılımı malumunuz Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu. Arama motoru kandırma, yanıltma değil. Ve SEO teknikleri vardır ama SEO bir teknikler bütünü değildir. SEO bir süreçtir ve hiç bitmez. Pazarlama fonksiyonunun bir elemanıdır.

Mesela 2.el araba ilanlarının olduğu bir sitemiz olsun. “2.el araba” aranınca ilk sırada çıkmak istiyoruz. Bu mantıklı değil. Kolay yoldan para kazanma yöntemi. İlk önce başarılı bir 2.el araba ilan sitesi oluşturacaksınız, kullanıcılarınız memnun olacaklar, sitenize ilan verecekler, sağda solda paylaşacaklar ondan sonra yukarılara çıkmayı istemeniz gerekir. 20.000 TL masrafla İstanbul İstiklal Caddesi’nde mağaza açabilir misiniz?

SEO çalışması Adwords ve Adsens kampanyalarını bitirmek için değildir. Sitenizin ilgili kelimelerde çıkması için sayfa içeriğini optimize etmek, ona uygun başlıklar seçmek ve bazı yazılımsal teknikleri kullanmak. Eğer siteniz doğru optimize edilmemişse zaten Adwords’den de verim alamazsınız. Adwords kampanyaları da SEO ile birlikte yürütülmelidir. Arama motorlarında çıkmak, üst sıralarda çıkmak garanti değildir, hatta hiçbir şey garanti değildir. Siz müşteri istiyorsunuz değil mi? O zaman gazeteye nasıl reklam veriyorsanız Google’a da vereceksiniz. Hatta daha  önceki bir yazımda da değinmiştim. İlk sırada çıktığınız kelimede bile Adwords kampanyasını devam ettirmek trafiği ortalama %20 artırıyor.

Abi 200$ ver siteni birinci sıraya getireyim 4 ayda. Bunlar yalan, gidip oradan buradan saçma linkler verecekler sitenize, forum yazılarına koyacaklar sizi ilgisiz ilgisiz adamlar gelecek sitenize ve bu uzun ömürlü değildir. Bunun sırrını ben de bilmiyorum yanlış anlaşılmasın. Ama eğer bu sırrı bilseydim değil 200, 1000$’a bile satmazdım.

SEO çalışması düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Sitede değişen linkler, eklenen/silinen bölümler ve diğer tüm değişiklikler tarihleri ile not alınmalıdır. Daha sonra site istatistikleri ile karşılaştırarak optimize edebilirsiniz. Ayrıca adwords’un anahtar kelime bulma aracı size nelerin arandığını söyler. Mesela “vep tasarım” ciddi bir arama hacmine sahip. İstatistiklerde değil de biri söylemiş olsa inanmazdım herhalde.

Ve SEO gerçekten zevkli bir iştir. Şuan hangi pozisyonda çalışmak istiyorsun diye sorsalar cevabımdır. Pazarlama, işletme, istatistik, strateji vs.. gibi konuların harmanlandığı bir alan. Üstelik yarattığı değer de çok iyidir. Müşteri sağlar, satış sağlar, marka bilinirliğini artırır.

Seo yazılarım devam edecek, çünkü öğrendiklerimi buraya yazacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.