Arama Motorları ve Sayfa Başlığı (title)

Anahtar Kelimelerİşin teknik yönü ile ilgilenmeyen arkadaşlar için kısa bir açıklama yapmam gerekiyor. HTML kodlarının <head></head> ragları arasına yazılan title tagı vardır. Buraya yazılan metin tarayıcı başlığında, veya sekme üzerinde ve görev çubuğunda tarayıcının ikonunda gösterilir. Zaten bu işle teknik olarak uğraşanlar bunu bilir.

Şimdi arama motorlarını bir yana bırakalım. Bu şekilde düşünme tarzını öneririm. Bazı konuları diğer etkenlerden soyutlamak iyidir. Bir çocuk gibi düşünürsünüz, fazla çapraz bağlantı düşünmezsiniz. Neyse bu paragraf işgüzarca oldu.

Sayfa başlığında ilk olarak Marka/Site İsmi mi yazılmalı yoksa sayfa içeriği mi? Tarayıcımda 5 sekme açık varsayalım. Hepsi farklı site ise başlık kısmı site ismi olması daha çok işime yarar, özellikle favicon yok ise. Çünkü sekmelerde başlık metninin bir kısmı yazılır.  Diğer bir durumda aynı sitenin 5 farklı sayfasının açık olduğunu düşünelim. Bu sefer bir önceki yöntem tam ters etki verecektir. Hepsinin başlığı “Site Adı” şeklinde olduğu için sayfanın yerini bulmak için sekmeleri tek tek gezmek gerekir.

İkinci yönteme yapacağımız bir şey yok, site içeriğini başa koymalıyız. İlk durum için de çözüm favicon hani şu sekmelerde başlığın yanında beliren ikon. Bu şekilde düşündüğümde başlığın “Dijital Kamera : Vatan Bilgisayar” şeklinde olması daha mantıklı. Favicon ile siteyi tanırım, başlık metninden de hangi sayfa olduğunu.

Şimdi SEO işin içine girsin. Normalde seo külliyatında sayfa tanımının başa, Firma/Site isminin sona yazılması önerilir. Bunun algoritmik olarak neden böyle olduğuna tahmin yürütüyorum. Site içeriğini tanımlayan kelime daha sonlarda olacaktır. Eğer örümcek sıraya önem veriyorsa doğrusu budur. Benim vardığım sonuç ve büyük sitelerde gördüğüm “İçerik : Site Adı” şeklinde. Bu ayırma karakteri de değişebiliyor “|” kullanabilirsiniz. “-” kullanabilirsiniz “&”, “:” de kullanılabilir. Arama motoru buna nasıl yanıt veriyor fikrim yok. Ama bunla ilgili arama yapacağım, siz de yapın bu konuda içerik mevcut.

Peki title tagı içerisine yazılan başlık ne kadar önemli? Çok. Tek kelime ile “çok”. Site başlığı site hakkında fikir veren en birincil veridir. Kullanıcılar da arama sayfasında ilk önce sayfa title’larını görürler. Eğer ilgisiz bir şeyler vermişseniz, kullanıcı tıklamayacaktır veya girip hemen çıkacaktır. Bu da arama verileri bakımından eksi puan olarak site hesabına yazılır.

Site başlığının da 70 karakteri geçmemesi önerilir. Çünkü arama sonuçlarında da başlıklar en fazla  70 karakter olarak gösterilir. Aynı kelimeleri tekrar yazmak spam olarak değerlendirilebilir ve arama motoru sitenizi bloklayabilir. Ve title kısmı ne kadar kısa ve amaç odaklı ise o kadar iyidir. 10 kelime yerine 3 kelime o 3 kelimeyi daha değerli yapar. Çünkü her birine eşit değer verse bile çokluk değeri düşürecektir.

Her sayfada title içeriğinin farklı olması önerilir. Zaten bu çok akla yatkın bir öneridir. Her sayfa diğerinden ayrıdır ve başlığı da doğal olarak farklı olur.

Sözün özü; title önemlidir ve doğru kullanmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.