Kahve Kaç Para?

Bir çay ocağında kahveyi 1-2 TL arasında bir fiyata içersiniz. Ya gloria jean s coffees‘de? Son gittiğimde büyük bir fincan kahveye 9 TL verdiğimi hatırlıyorum. Burada bu iki ürün arasındaki fayda/maliyet ilişkisine değinmeyeceğim. Bu zaten her ortamda konuşuluyor.

Bu gerçektir. Birinde 1 TL diğerinde 10 TL ve ikiside kahve. Evet aynı değiller kabul ediyorum. Ama şöyle bir şey var; çay ocağında kaliteli kahveyi 10 TL’ye satamazsınız veya 1 TL’lik kahveyi gloria jeans’de. Eğer esnafla iş yaparsanız esnafların bütçesi kadar kazanabilirsiniz. Eğer ürününüze 1 TL’lik kahve gözüyle bakarsanız isterse değeri 100 olsun o ürün 1 TL’lik ürün olur.

Mesela benim elimde kendi linux dağıtımım var diyelim. Ben bundan gelir elde etme, etsem de fazla etme gibi bir şansım yok. Bunu esnaflara 20 TL’den satarsam ben de esnaf olurum. Külotlu çorap kadına, kösele ayakkabı erkeğe satılır. Bunu tersine çevirirseniz kazanamazsınız.

200 TL’den web siteleri yapıyorsanız siz de 200 TL’lik iş yaptırabilirsiniz, AR-GE yapabilirsiniz, personel çalıştırabilirsiniz. Müşteri seçme lüksümüz var mı? Bence olmalı. Her müşteriye iş yapılmaz çünkü bazısı zarar bile yazdırabilir.

Ben bir twitter klonu ama farklı özellikte bir site yaptım diyelim. Bunu r10.net’de satarsam 100 TL – 200 TL’den fazla vermezler ve pazarlık da yaparlar. Ama eğer bu sistemi bir çocuk gibi büyütürseniz, ilgilenirseniz, yatırım yaparsanız sizin kapınıza gelirler.

İnternet işinde özel yazılım yaparak zengin olunmaz. Bunu başaranlarda var tabii. Bu firmalar da işlerini layıkıyla yapıyorlar. Ama emlak sitesi yaparak, içerik yönetim sistemi ile çabucak site yapmaya çalışmakla olmaz. Senelerce gördüm, çalıştığım yerlerde. Hala da görüyorum. Nakit akışı yok, müşteriler dertli, kazanç az, düzensiz.

Müşteri seçmek önemli. İş değil müşteri seçmek daha mantıklı geliyor. Fotoğrafçılıkta bir söz vardır; “önce ışık, sonra konu  belirlenir” diye. Çünkü fotoğrafta en önemli unsur ışıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.