Ziyaretçiler! Gelmeyin istemiyorum

Ziyaretçi
Kafası Karışmış Ziyaretçi

Yine r10.net tecrübelerimden birinden doğdu bu yazı. Site satış bölümüne girdim. Beklentim adam akıllı sitelerdi ama çoğu “100 hitli film sitesi”, “1000 hitli dekorasyon sitesi” şeklinde tanıtımlara sahiplerdi.

Bu günlük 100 – 1000 ziyaretçi çöp ziyaretçi, çünkü web sitesi de çöp. O siteye bir milyon kişi girse ne olur ki? İnternet’e, topluma, insanlara hiçbir şey katmayan içerikle dolu. Ana amaç : adsense. Siteyi yapayım günlük 20$ yeter hesabı. Evet para hepimize lazım böyle siteler de yapın, paranızı kazanın ama arada katma değer yaratacak projeler de hayata geçirin. İlk önce Adsense’i değil, kullanıcıyı, kullanıcının alacağı faydayı düşünün.

Oradan buradan botlarla trafik çeken siteler çöptür, ziyaretçileri de serseri mayın gibidir. Bir şey aratmış ve yanlışlıkla girmiştir. Ben böyle ziyaretçi istemiyorum sitelerimde. Buna “kuru kalabalık” terimi çok güzel ulaşıyor. Yazının başında “çöp ziyaretçi” demiştim. Bunu deme amacım kar getirmeyecek ziyaretçi değil, sitenizle alakası olmayan ziyaretçi olarak düşündüm.

Daha önceki yazılarımda da söylemiştim, tekrar edeyim; Alakası ziyaretçi

 • Boş  yere trafik yaratır (bant genişliği gibi sorunlar)
 • İstatistikleri kullanılmaz hale getirirler, çünkü çoğu ilk sayfaya bakar ve çıkar. Bu da sitenizdeki hemen çıkma istatistiklerini aşırı ölçüde artırır. Ve siz gerçek ziyaretçinizin davranışlarını analiz edemezsiniz.
 • Sitenizde beklenmeyen hareketler yaparlar, iletişim formuna bir şeyler karalayıp yollarlar. Ürünü sepete eklerle çıkarlar.
 • vs….

Çöp ziyaretçi yoktur, ziyaretçi ilgisi olmayan bir siteye girdiğinde yarattığı değer “çöp”tür.

Ziyaretçiler! Gelmeyin istemiyorum” üzerine 4 yorumlar

 1. merhaba,
  bakış açınız için tebrik ediyorum, umarım dürüst seo yaptıkca ve kazandıkca ticari kaygılar çizginizi değiştirmez.. keşke siteniz gerçekten ilgili ziyaretçilerle dolup taşsaydı, demem o ki keşke insanlar sizin verdiğiniz cevapları arasaydı. Bugün ticari işletmeler bile çöp ziyaretçiyi hedefleyip, adwords dahil, dönüşüm oranında bu ulaşılan ziyaretçiyi de hesaba katma hatasında ilerliyor..yani her kelimede çıkalım, ziyaretçilerde yorulsun napalım…bi açıdan şanslısınız, google da algoritmaların keşfedilmesini istemediği için o kurukalabalık siteleri önce çıkarıp sonra gömüyor görünmeyen sayfalara..googleın keşfettiğiniz algoritmaları sizde sır olarak kalabilir..buralarda yayınlamayın aman, işin tacirleri bilgi kırıntısını pazarlamakta uzman..iyi çalışmalar

  1. Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz ilk spam olmayan yorum sizin yorumunuz ve olumlu değerlendirmeniz beni çok mutlu etti.

   Google’ın formülünü ben de bilmek istemezdim doğrusu, çünkü kendimi tutamam ben de adsense kasarım herhalde, kim keş para istemez 🙂

   Türk İnterneti tamamen bu gibi geliştiricilerden oluşmuyor elbet ama r10.net forumlarında gördüğüm kitle beni inanılmaz şaşırttı. Üye olurken beklentilerim çok büyüktü. Çal çöp siteler, domainler satılılıyor. Hiç diyen yok ki kullanıcım ne yapıyor.

 2. Böyle düşünen blog yazarları olduğuna çok sevindim. Bu wm forumlarında gerçekten çok komik şeyler oluyor. Adam organik hit programı satıyor, inanılır gibi. Ziyartçiyi program gönderiyorsa o zaten organik olmaz insanlar bunu bile sorgulayamıyor. Bir de reklam bölümleri var. Adam yazmış alexa şu kadar, pr şu kadar, hiti şu kadar olan siteye reklam alıyorum diye. Bu adamın diğer mesajlarını arattığımda bu değerleri sağlamak için kullandığı program ve siteleri paylaştığını falan görüyorum. Gerçekten şaka gibi. İşin en üzücü yanı da insanlar buralara reklam verip sitelerine değer sağlamasını bekliyorlar. Bazen size müstehaktır dediğim de oluyor ya neyse…

 3. Yorumunuz ve övgünüz için teşekkürler Serdar. Teşvik edici ve cesaretlendirici. Biz bu konuya toplum olarak her işe böyle yaklaşıyoruz. Şimdi ben gitsem 100$’a 100.000 hedefsiz trafik alsam ne olur ki? Pata pata spam yapıyorlar. Hala yapıyorlar bunu. Hem insanların deneyimlerini kötüleştiriyor, kendi sektörüne zarar veriyor ve insanların zamanından çalıyorlar. Tamam anladık spor malzemeleri satıyorsun. Kaliteli ve ucuz malların mı var? Satış sonrası hizmetin çok mu iyi? Biraz parana kıy, Google Adwrods ile hedefe yönelik reklam ver. Sosyal medyada viral etki yaratmak için bir ürünü zararına sat. Bu kadar mı zor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.