Arama Motoru Optimizasyonuna Başlamak

Evet SEO SEO SEO. O kadar duymaya alıştık ki bu kısaltmayı. Herkesin bildiği hayat bilgisi dersi gibi oldu SEO. “Abi sitelerden link alacaksın”, “tabloyla tasarım yapmışsın çıkar mı Google’da?” tarzı cümleler sıklıkla duyuyorum.

Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

Bu öyle bir konu ki; herkes bildiğini iddia ediyor ama gerçekte kimse neler döndüğünü bilmiyor. Özgün içerik, kullanılan teknolojiler, anahtar kelime uyumu, backlink çalışması vs.. vs.. Bunların hepsini doğru yaptığınızda da istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz veya beklentileriniz karşılanmaz.

Bana SEO biliyor musun dediklerinde, ben kodlamamı, site hiyerarşisini olması gerektiği gibi yaparım, gerisi çok fazla ilgi alanıma girmiyor diyordum. Ta ki şimdiki işime girene kadar. Küçük ölçekli firmalarla çalıştığımız için kendin pişir kendin ye web siteleri yapıyorum ve SEO hizmeti de veriyoruz. Bu hizmetin çoğu backlink çalışmasına ayrılıyor, yani para aslında buraya gidiyor.

Ben 100 lira verip 10 tane tumblr postu almayı etik olarak doğru bulmuyorum. Yani işin kendine ters. Bindiğin dalı kesmek gibi. Ne sektöre yardımcı, interneti çöpe çeviriyor. Ne site sahibine yararlı, odaklandığı konu site değil SEO çalışması oluyor.

Özellikle yurt dışında SEO bir teknikler bütünü değil de pazarlama fonksiyonunun bir parçası olarak görülüyor. Nasıl pazarlama ürünün şeklinden, fiyatından dağıtımına kadar takip ediyorsa SEO da sürekli devam eden bir süreçtir. Takip edilmesi gereken verileri vardır, kesinlik yoktur.

Bu blog sayfamda 100’ün üzerinde özgün makale var. Çeşitli konularda bunlar. Ama genelde internet, insan bilgisayar etkileşimi vs.. konularda. Buna rağmen google bana günde 1 ya da 2 ziyaretçi gönderiyor. Hiçbir müdahale yapmayacağım, bakalım durum ileride değişecek mi? Zaten bloguma alakasız 1000 kişi gireceğine konu ile ilgili 2 kişi girse yeter. Bana iş aş olarak geri dönebilir.

2-3 resim koyup, bir ürün detayıyla birinci sırada olmayı istemek biraz hayalcilik ve olayı yanlış anlama. “Masa” kelimesinde ilk sırada çıkmak istiyorsan masalar konusunda öncü firma olmalısın. Bunun dışında yapılan her çalışma geçicidir ve trafik düşüşü mümkündür.

SEO bir süreçtir, pazarlama faaliyetlerinin internet ayağında bir bölümdür. Sitenizde ürün satın almak çok zorsa ve sitenize on binlerce kullanıcı girse ne anlamı kalırdı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.