İnsanlar Şunu Şöyle Yaparlar

Başlıktaki cümle aslında bir kalıp. Web sitesi yaptırmaya gelen her firmanın kullanıcıları hakkında inanılma bilgisi var. Mesela “insanlar katologda ilk sayfaya bakarlar sonra bırakırlar” veya “Logo ufak olursa insanlar siteden çıkar” tarzı laflar ediyorlar.

Ben yaklaşık 7 senedir bu işin içerisindeyim. 10’a yakın kullanılabilirlik hakkında kitap okudum, onlarca web sitesi yaptım. Onlarca kişiyi sitelerimi nasıl kullandıklarını izledim ama bu tür laflar hala edemiyorum.

İnsanlar elma veya armut değildirler. İki çuvala ayırıp kenara koyamazsınız. Kullanıcılar şöyle, kullanıcılar böyle, bunlar çok genel tanımlar olur. Kullanıcılar hiç beklemediğiniz şekilde davranırlar. 2 kişiyi izleyip 1000 kişinin tamamının aynı davranmasını bekleyemezsiniz. Diyelim katalog yaptınız, ilk sayfanın çok önemli olduğunu düşünüyorsunuz. Kullanıcı katalog eline geçince sayfaları çevirmeye başladı, orta sayfalarda bir şey ilgisini çekti. İlk sayfaya bakmadı bile. Böyle olursa sizin teziniz çürümüş olur.

Zaten insanların tümüne hitap edecek tasarım, marka mesajı, her türlü pazarlama faaliyeti yoktur. Hedef kitle belirlenmelidir ve o kitlenin davranışlarına uygun davranılmalıdır. Yani bu araştırılması yapılması gereken bir konudur. 2 kişi izleyip grafik tasarımda renklerin önemini kavrayamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.