Ne Kadar Fazla Ziyaretçi, O Kadar Gelir

Bir İnternet siteniz var, herhalde ilk istediğiniz şeylerden biri ziyaretçi trafiğidir.”Tekil ziyaretçi sayısı binli rakamlara ulaşsın”, “google’da her kelimede çıkayım”, “Facebook, Twitter’den ziyaretçiler akın etsin” gibi şeyler söyleriz veya alttan alttan isteriz.

Gelirini kullanıcıların yanlış tıklamalarıyla Google Adsense geliri elde eden biri için bu sözler anlamlı olabilir fakat sayfanızda iş yapıyorsanız, ürün/hizmet satıyorsanız, belli bir konuda İnternet hizmeti veriyorsanız yukarıdaki cümleler kurmanız pek sağlıklı olmaz.

Fazla ziyaretçi tabi ki hepimiz isteriz fakat burada nicelikten çok nitelik önemli. Serseri mayın gibi gezinen alakasız kullanıcıların sayfanıza gelmesi size pek yarar sağlamaz. Aksine bant genişliğini kullanır, site istatistiklerini bozar.

İnternet sitesinin ziyaretçilerinin analizi çok önemlidir. Bunu da çeşitli araçlarla yaparız. Google Analytics, Yandex Metrica vs.. Yeni giriş yüzdesine, tekrar gelen ziyaretçi yüzdesine bakarız. Hemen çıkma oranları ve ziyaret/sayfa oranları ayrıca önemlidir. Ama sayfanıza akın eden çöp trafik varsa bu hesaplarınızı bozar. Çünkü bu ziyaretçiler sayfanıza yanlışlıkla uğramışlardır ve hemen çıkarlar veya oraya buraya tıklarlar sebepsiz yere. Bir kullanıcının site ile ilgili bir konuda arama yaptığını ve sitenize geldiğini düşünelim ve geldiğinde aradığını bulamadığını düşünerek ana sayfadan direkt ayrıldı. Aynı çöp ziyaretçinin yaptığı gibi. Bunu teknik olarak ayırmanın bir yolu yoktur.

Bu nedenle en basiti bir sayfa yayınlıyorsanız sağa sola, firma rehberlerine, yorum olarak bloglara bağlantı vermeyin. Bunlar size gereksiz ziyaretçi olarak geri dönecektir. Ek olarak bir sürü alakasız anahtar kelime veya metinleri sayfanıza eklemeyin. Yine aynı şekilde balon bir ziyaretçi trafiği yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.