Renklerle Yönlendirmek

Şimdi, şu renk rahatlatır, şu renk huzur verir gibi şeyler söylemeyeceğim. Ki bu tür genellemelerin yanlış olduğunu düşünüyorum. Kırlarda büyümüş bir çocuk için açan kırmızı çiçekler onda kırmızı renge bir sempati uyandırabilir. Ama şehirde büyümüş ve yaşayan bir kişi “Dur!”, kırmızı ışık gibi negatif anlam yüklü deneyimlerle kırmızıyı bir sorun olarak algılayabilirler.

Mesela ben Trabzon Spor’un renklerinden hiç hoşlanmam. Bir sebebi var mı? Görünürde yok ama bilinçaltında neler dönüyor bilemiyorum. Ayıca cinsiyet ve yaş grupları da renk algısını değiştirebilir.

Neyse ben anlatmak istediğim mevzuya geleyim; arayüz tasarlarken en önemli silahlardan biri renklerdir, ya da renksizlik. Bir içeriği öne çıkarmak için büyütür veya dikkat çekici bir renk verebilirsiniz. Veya web sitesindeki tüm linkleri mavi tonda ve altı çizgili yapabilirsiniz. Zaten bu standartlarda da böyle.

Arayüz bloklarını da renkler ile ayırabilirsiniz. Yalnız iki önemli konu var; birincisi ne kadar çok renk o kadar problem demektir. İnsanların arayüzünüzde hangi rengin hangi içeriğe karşılık geldiğini öğrenmeleri zaman alır. Yani kullanımı kolaylaştırmak için belirlediğiniz renkler durumu daha da kötüye götürebilir. İkinci sorun da renk benzerlikleri. %30 ile %40 gri çok kolay ayırt edilebilen tonlar değildir.

Şu yazıya da göz atabilirsiniz; http://www.cancilar.net/2012/07/25/neden-mavi/

Renklerle Yönlendirmek” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.