Basitlik İçin Gizlemek

Bir kullanıcı arayüzü tasarlarken zorunlu olarak bazı özellikleri koyarız, çok sık kullanılmasa da. Mesela bir İnternet sitesinde üyeliği sonlandır bölümü olsun. Bu özellik hem sık kullanılan bir özellik değil, hem de ulaşılması da proje sahibi tarafından arzulanmaz. Ama bu özelliği sunmalıyız, çünkü üyeliğini sonlandırmak isteyen kullanıcılar olacaktır. Bu yüzden her sayfada görülen üye paneline “üyeliği sonlandır” butonu rahatsız verici bir görüntü oluşturur. Sanki sizi kaçmaya teşvik eder gibi.

Bu yüzden bazı özellikleri gizleyebiliriz. Burada gizlemekten kasıt özellikle saklamak değildir. Sadece daha alt katmanlara atmak demektir. Örneğin üyeliği sonlandır bağlantısını profil düzenleme sayfasında bir yere konumlandırırsınız.

Bu özelliği kumandalarda da görebilirsiniz. Mesela bazı TV kumandaları teletext kullanımı için özel tuşlar bulundururlar. Bunların her gün kullanılan özelliklerin arasına koymak arayüzü çok kompleks yapar. Bazı kumandalar bu butonları küçülterek en alt kısma koyarlar, bazıları ise bu tuşları küçültme ile kalmayıp kapak ile kaparlar veya kaydırma sonucu görünecek şekilde ayarlarlar.

Akıllı telefonlarda sistem menüsüne girmek için bazı tuş kombinasyonları vardır. Mesela sesi kıs + açma/kapama tuşu ile aktif olurlar. Bunun için de bir tuş konabilirdi. Ama nadir kullanılan bir özellik olduğu için gizlenmiştir. Hatta kullanım kılavuzunu okumazsanız bulmanız da olanaksız gibidir.

Az kullanılan, daha az önemli işlevleri gizleyin. Daha alt katmanlara konumlandırın. Bu arayüzünüzün daha basit ve öğrenimi kolay olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.