Sadeleştirme Kesmek Değil Budamaktır

Kullanıcı arayüzlerini sadeleştirmek önemlidir. Kullanıcıların sık kullandıkları işlevleri öne çıkarmak, daha az kullanılan işlevleri geri plana atmak hatta çıkarmak mümkündür. Fakat bu temizleme işi kullanıcı deneyimini artırayım derken düşürmemelidir.

Televizyon kumandalarında en çok kullanılan tuşlar herhalde ses aç/kıs, kanal ileri/kanal geri ve açma kapama tuşlarıdır. Bunun dışında 0-9 arası numaralar da daha az kullanılıyor olabilir. Ama bu onların gereksiz olduğu anlamına gelmez. Eğer TV kumandasındaki nümerik tuşları çıkarırsanız birçok kullanıcının alışkanlıklarına karşı gelirsiniz. Evet diğer tuşları kullananlar pek etkilenmeyebilir ama bu tuşların kaldırılması da spesifik bir kullanıcı kitlesinin çok yararına bir durum oluşturmayacaktır.

Şöyle bir örnek düşünelim; kumanda da aç ve kapa işlevlerini yapan iki tuş olsun. TV açıksa açığa bassanız bir şey değişmez. Kapalıyken de kapalıya. Bunun içindir ki kumandalarımızda sadece bir açma/kapama tuşu vardır ve duruma göre açma veya kapama işlevini yapar.

Kumandalara daldık gidiyoruz bari tam gidelim. Bilirsiniz TV kumandalarında sesi tamamen kapayan bir tuş vardır. Bir telefon geldiğinde hemen basarsınız ses kesilir, görüşme bittiğinde tekrar basarsınız ve ses eski haline geri döner. Bu önemsiz gibi görünen özellik aslında çok kullanışlıdır. Bu tuşun olmadığını düşünelim; telefon geldi ses kısma tuşuna bastıkça bastınız ve ses tamamen kısıldı, görüşme bittiğinde tekrar eski seviyeye gelmesi için ses açma tuşuna bastıkça bastınız. Bu en azından 10 kat kadar daha fazla tuşa basmanıza neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.