Çok Fazla Basitlik

Bu konuya yazılmış bir örnekle başlamak istiyorum. Tokyo’daki Apple Store’un asansörlerinde hiçbir buton yok. Dur, şu kat, bu kat, kapıları kapat vs.. hiçbir buton yok. Asansör her katta duruyor, birileri inecek olsa da olmasa da. Bu fazla basitliğe bir örnek. İnsanlar kontrolün kendilerinde olmasından ve kesinliklerden hoşlanırlar.

Acaba benim gideceğim katta duracak mı? Asansörü bekliyorum ama bir tuşa basmadığım için geleceğinden emin değilim gibi endişeler kullanıcı deneyimini düşürecektir.

Bir de şöyle bir web üzerinde uygulamasını bulalım; mesela üye kontrol panelinde mesajlar bölümündeyiz, istediğimiz mesajı silebiliyoruz. Bunu sayfa yenileme ile yapıldığını düşünelim; mesaj silinecek ve aynı sayfaya geri dönecektir fakat emin olmak için yine listeye bakmamız gerekir. Tüm aile dışarı çıkarken kapalı kapıyı bile biraz zorlayarak tekrar kontrol ederiz onun gibi. Belki mesajı kimsenin görmemesi gerekiyor.

Böyle bir durumda mesajı ajax kullanarak arka planda silebilir ve mesaj satırını bir animasyon ile yok edebiliriz. Bu kullanıcıda bir kesinlik ve kontrol hissi uyandıracaktır.

Biraz alakasız gibi gelecek ama bir org düşünün, oktavına göre onlarca tuşu vardır ama bu onu kompleks yapmaz. Eğer org’u kullanamıyorsanız bu sizin uygulama ve araç bilginizin yetersiz olduğu anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.