Basitleştirmek İçin Gruplamak

Kolay hesaplamak için sayıları gruplamaz mıyız?  2*5*32 işleminde önce 5 ile 32’yi çarpıp sonra 2 ile çarpar mıyız? Hayır, bunun yerine önce 2*5 = 10 sonucunu çıkarırız, bundan sonrası 32’nin sonuna bir sıfır eklemekten ibarettir.

İnsan beyni gruplama olayını sıklıkla kullanır. Simetrik çizgiler kesinlik ve doğruluk hissi verir. Elbise dolabımızda, buzdolabımızda da bu kural geçerlidir. Gruplamak çoğu zaman bize kolaylık olarak geri döner.

Eğer özellik çıkaramayacağınız bir arayüzünüz varsa gruplamayı deneyin. Bu arayüzden bir işlev çıkarmayacak fakat insan algısında daha basit ve kullanımı kolay olarak algılanacaktır.  Kim kalemliğinde sigara, kül tablasında şeker görmek ister?

Bunu en güzel uygulayan aletlerden biri TV kumandasıdır. Bir sürü tuş vardır, 30? 40? sayamıyorum bile. Ama elime bir kumanda aldığım zaman karmaşa içinde boğulmuyorum. Ortada, yani kumandayı tutan elimizdeki en kolay eriştiğimiz orta bölümde en sık kullanılan kanal değiştirme ve ses kontrolleri bulunur. Sonra bir grup rakamlardan oluşur, bunlar kanallara kısa yollardır. Üst kısımda açma/kapama tuşu ve ses aç/kapa tuşu bulunur. En altta ise çok sık kullanılmayan ama bulunması gereken tuşlar bulunur. Zaten tek elinizle kumandayı kavradığınızda bu tuşların kolay erişilebilir olmadığını görürsünüz.

Hmmm. gruplayın!

Basitleştirmek İçin Gruplamak” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.