Aramanın Maliyeti

Google hayatımıza girdiğinden beri her şeyi Google’da arıyoruz. Aslında çoğu zaman bir şey de aramıyoruz, bildiğimiz bir şeye ulaşıyoruz sadece. İnternet kat be kat büyüdükçe aramaya olan ihtiyaç da artacaktır. Zaten digg, del.icio.us, stumbleupon gibi servisler bu büyük bilgi karmaşasını azaltarak meşhur oldular. Bu aramaya hafif bir girişti.

İnternet sitesi tasarlarken de arama işlevini sıklıkla sitelere dahil ederiz. Ama çoğunlukla berbat bir şekilde uygularız. Çünkü arama konusu zor bir konudur. Aramanın maliyeti vardır. Hem uygulaması hem de kullanılması zordur. Siz İngilizce klavyeniz ile “sicak yemek” yazdığınızda sırf “ı” yerine “i” yazdığınız için sonuç göremeyebilirsiniz. Ya da çok bilinen bir şeyin sitede kullanılan isminden farklı bir isim kullanıyorsunuzdur. “Kağıt havlu” aramak isteyen bir kişi “uzun tuvalet kağıdı” yazabilir ve sonuç göremez.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar kesinlikle kategorileri gezmeyi aramaya yeğliyorlar. Çünkü arama başlı başına bir stres kaynağı. Ne yazmalıyım? Hangi sonuçları bana döndürecek? Sadece ürün adını mı yazmalıyım yoksa markasını da yazmam gerekir mi? Bu  sorular uzar gider. Ayrıca bilişsel gelişimi tamamlanmamış kullanıcılar (çocuklar) aramayı pek beceremezler. O yüzden siteniz varsa sitenize gelen arama yönlendirme kelimelerine bir bakın, o kadar saçma şeyler göreceksiniz ki inanamazsınız.

Arama tabi ki kullanılması gereken bir işlev fakat kategorilerde gezinerek ürün bulmak her zaman daha kolaydır. Eğer ürün tam ismini biliyorsam ararım elbet ve doğru sonuç büyük ihtimalle gelir. Ama mp3 player yazdığımda mp3 teknolojisini destekleyen cep telefonları da listeleniyorsa bu beni gerer.

Eğer çok fazla kalem ürün veya içeriğiniz yoksa ve arama işlevi sık kullanılıyorsa bilin ki sizin bilgi mimarinizde bir problem var. Kullanıcıların bekledikleri şekilde bir arayüz sunamamışsınız.

Arama geliştirici için de kullanıcı için de maliyetli bir teknoloji. Bilinçli kullanılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.