Bugünün Kullanılabilirliği

Fitt kuralını bilirsiniz. Mouse ile bir yere tıklamak obje ne kadar uzakta ve küçükse o kadar zorlaştır, tersinde de tersi işler. Ekrana yakın pozisyonlanan tıklanabilir elemanlar daha kolay tıklanabilir. Çünkü; fare işaretçisi ne kadar sola götürürseniz götürün ekran dışına çıkmayacaktır. Üst, alt, sağ, sol hep böyledir. Köşeler ise bu etkiyi ikiye katlar. O tarafa yapılan bir fare hareketi hedefi daha rahat bulur.

Peki bu kuralı tablet bilgisayarlarda uygularsak ne olur? Tam tersi bir sonuçla karşılaşırız. Tablet bilgisayarlarda ekran çerçevesine yakın bölümler en zor ulaşılabilen bölümlerdir. Akıllı cep telefonları darbeye çok dayanıksız oldukları için genelde kılıf ile kullanılır. Sürekli takılan kılıflar çokça tercih edilir. Bu kılıflar da ekranın bitim yerlerinde bir çıkıntı yaparlar, yani tabletlerdeki kural akıllı telefonlarda da geçerlidir.

Bugün web sitelerini PC’lerde görüntülecek şekilde tasarlıyoruz. Ayrıca tablet ve mobil sürümlerini de ayrıca tasarlıyoruz. Bunların hepsi farklı deneyimler. Tablet ile PC’yi aynı kefeye koyamazsınız.

Windows 8 bildiğiniz gibi dokunmatik deneyimine uygun şekilde tasarlanıyor. Tablet ve PC lerde çalışabilecek şekilde. Bundan 4 sene önce telefonu sallamak, sağa sola çevirmek gibi atraksiyonlar yapmazdık. Şimdi sayfaları kitap sayfası çevirir gibi dokunarak çeviriyoruz. Veya ekran kilidini yüz tanıma sistemi ile açıyoruz. Ama yarın farklı teknolojiler desteklendiğinde, cihazların özellikleri değiştiğinde kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliği aynı tutabilecek miyiz?

Samsung’un yeni akıllı televizyonu el hareketlerini tanıyarak ses kısıyor, kapanıyor veya kanal değiştiriyor. Tamamen farklı kurallar getirebiliyor. Bu yüzden kullanılabilirlik adına bir şeyler yapıyorsak bunları ezberden yapmamalıyız. Kullanılan cihazlar, ekran çözünürlükleri, sensörler, işletim sistemleri değişiyor, gelişiyor.

Kullanılabilirlik bir teknikler bütünü değil bakış açısıdır. İnsan odaklı tasarımdır. Bu ister endüstriyel bir makine olsun, isterse İnternet sitesi. Olaya bu gözlükle baktığınızda taşlar yerine oturacaktır.

Bugünün Kullanılabilirliği” üzerine 3 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.